Z ďalších miest v regióne majú fontánu napríklad v Starej Ľubovni či vo Vysokých Tatrách. Naopak jej komfort si nemôžu užívať Kežmarčania, ani obyvatelia Spišskej Belej. Tam zatiaľ na prevádzku fontán peniaze nenašli.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. "Pre deti je to veľmi príjemné, môžu sa tu počľapkať a spolu si takto môžeme oddýchnuť. Do centra mesta fontána jednoducho patrí," povedala nám Andrea, rodená Popradčanka (na fotografii na titulnej strane – pozn. red.).
Voda je vraj podobná ako v bazéne
Podľa študentky Lívie z Popradu, posedenie pri fontáne je skvelý relax. "V tej vode by som sa však neosviežila. Po večeroch sa tam kúpe kadekto, musela by som nabrať poriadnu odvahu."
Správcovia fontán však zhodne hovoria, že voda v nich nie je pre ľudský organizmus škodlivá. "Vodu pravidelne čistíme, jeden až dvakrát za mesiac. Používame tiež chemické prísady, podobné, aké sa dávajú do bazénov," povedal Emil Kostelničák z mestského úradu v Poprade.
Podobne je to aj v Starej Ľubovni. "Dávame tam chlór a ďalšie zmesi. Navyše fontánu naši pracovníci prečisťujú každé ráno," poznamenal Ľubomír Krett, šéf miestnych verejnosprospešných služieb.
Poprad dáva na fontány necelé tri tisícky
V súčasnosti sú v Poprade v prevádzke dve fontány v centre mesta a jedna na sídlisku pri Aréne. O výstavbe ďalších v súčasnosti mesto neuvažuje. "Ročné náklady na prevádzku a údržbu fontán v Poprade sú približne 2 800 eur," upresnil E. Kostelničák.
Na porovnanie, náklady na prevádzku fontány vychádzajú obyvateľov Starej Ľubovne na približne 1 800 eur. Zariadenie v mestskom parku pri kostole však, zdá sa, nie je až takým lákadlom. "Fontánu vidím, iba keď idem do kostola. Inak sa tam ani nedá ísť, veď tam stále vysedávajú naši spoluobčania," skonštatoval Staroľubovňan Miro K.
Situáciu s vytvorením možností pre slušných ľudí hlavne v centre chce zmeniť aj mesto. Už niekoľko rokov sa mu to však nedarí.
Kežmarok fontánu plánuje
Už niekoľko rokov je bez fontány Kežmarok. Kedysi tu fungovali dve. Postupne však zaniklo zariadenie pri Bažante i v centre mesta. "Fontánu z centra Kežmarku rozobrali niekedy okolo roku 1990. Vyzerala však nemožne, ako polovičná lokomotíva. Iba to tam strašilo," spomenula si Nora Barátová, kežmarská historička.
Podľa primátora Kežmarku, mesto s prinavrátením fontány do centra ráta. "Je to v pláne, veľmi vážne sme sa nad tým zamýšľali. Chceme ju obnoviť a postaviť pri radnici. Závisieť bude od financií," povedal Igor Šajtlava (nez.).
V Spišskej Belej vysadili kvety
Pred istým časom chceli vybudovať fontánu aj v Spišskej Belej. Skrášľovať prostredie mala pri zrekonštruovanom obchodnom dome popri hlavnej ceste. Z plánov však minimálne nateraz vzišlo. Primátor Štefan Bieľak poznamenal, že v súčasnosti sú v meste vážnejšie priority. "Momentálne riešime preventívne protipovodňové opatrenia. Na mieste, kde mala byť fontána, sme zatiaľ vysadili kvety."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš