SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V metropole Spiša, kde žije viac ako 37-tisíc obyvateľov, majú pacienti k dispozícii spolu osemnásť lekární. Ďalšie dve by mali otvoriť v krátkom čase. Potvrdil nám to prezident Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan. Komora sa v tomto prípade stotožňuje s názorom nového ministra – lekární je veľa a ich kvalita je diskutabilná.
Reformné zmeny
V minulosti bolo v Spišskej Novej Vsi spolu desať lekární. Po tom, ako bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac (nominant ANO) zaviedol v praxi reformy, lekárne pribúdali, obrazne povedané, kozmickou rýchlosťou. Pred reformou si lekáreň mohol otvoriť iba farmaceut s patričným vysokoškolským vzdelaním a atestáciou. Dnes však môže lekáreň prevádzkovať každý, kto je bezúhonný a zamestnáva farmaceuta s minimálne trojročnou praxou.
Dopláca pacient
"Existujú odborné štúdie, ktoré hovoria o efektivite, ak na tritisíc obyvateľov pripadá jedna lekáreň. V Spišskej Novej Vsi by mohlo byť tak jedenásť lekární. Ale naše mesto je na tom ešte pomerne dobre. Na Slovensku sú mestá, kde jedna lekáreň pripadá na 950 obyvateľov," povedal J. Valjan. Podľa jeho slov terajší minister jasne vystihol situáciu. "Už sme aj v minulosti predložili na ministerstvo návrhy, aby sa tento stav riešil. Na veľký počet lekární dopláca práve pacient. Paradoxne, znižuje sa dostupnosť liekov a kvalita služieb. Na trhu práce totiž nie je toľko odborníkov, ktorí by sa mohli zamestnať v pribúdajúcich lekárňach. Obmedzuje sa preto prevádzková doba. Zužuje sa tiež sortiment liekov v jednej lekárni, keďže poklesom počtu pacientov klesá pravdepodobnosť výdaja konkrétnych liekov. Pacient musí obísť niekoľko lekární, kým dostane svoj liek, prípadne je odkázaný na objednávku," opísal J. Valjan, ako sa situácia prejavuje v praxi.
Pacientov si nevyberajú
Laikom sa môže zdať, že pri vyššom počte lekární nastáva pre pacienta väčšia možnosť výberu. Ako vyplýva z rozhovoru s J. Valjanom, lekárne v žiadnom prípade nemožno porovnávať s bežnými obchodmi, kde platia pravidlá konkurencie, dopytu či ponuky. "My si nevyberáme pacientov, ktorí prídu do lekárne, nemôžeme stimulovať ich dopyt, keďže ten je daný ich zdravotným stavom. Okrem toho máme obmedzené zdroje, regulované ceny a prísne kontrolované podmienky prevádzky," vysvetlil nám rozdiel J. Valjan.
Zatiaľ nič nie je jasné
Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Čižmáriková nám zatiaľ nevedela presne povedať, ako sa konkrétne sprísnia podmienky pri vzniku lekární. "Keď sa bude pripravovať legislatíva, budeme jednotlivé kroky rozoberať podrobnejšie, je to zatiaľ iba zámer riešiť tento problém," uviedla. Samotný minister v denníku Sme použil porovnanie s Českou republikou. Tam je vraj na 10 miliónov obyvateľov zhruba 2 400 lekární. U nás je to pri polovičnom počte obyvateľov do 2 000. Do programového vyhlásenia vlády sa Uhliarikova priorita nedostala.
Čo hovoria pacienti?
V uliciach Spišskej Novej Vsi sme sa ľudí pýtali, či im vyhovuje terajší počet lekární v meste
Pani Agnesa z Danišoviec: "Podľa mňa by ich malo by v meste menej. Ja veľa liekov nepotrebujem, čiže nevyužívam ich služby. Radšej idem do lesa na bylinky, je to pre mňa aj príjemná prechádzka. A taktiež chodievam pravidelne na preventívne prehliadky, aby som sa vyhla užívaniu liekov. Aj zajtra idem kvôli tomu na návštevu k internistovi."
Ladislav Lučivjanský: "Voľakedy dávno boli v meste dve lekárne a stačilo. Načo ich je v meste tak veľa? Iba zbytočne medzi sebou súperia."
Viera Harmanová: "Veľa ich je, myslím si, že minimálne šestnásť. Je to zbytočné. Ja chodievam stále iba do jednej lekárne, som s ich službami veľmi spokojná.
Pani Ingrid z Trebišova: "Aj u nás je veľa lekární, ale myslím si, že to nie je zlé. Mám tri deti, kupujem im rôzne vitamíny, sirupy proti kašľu a v každej lekárni sú iné ceny na doplnkový tovar. Aspoň si môžem vybrať."
Dana Kačírová: "Na jednej strane je to dobré, že je ich veľa. Aspoň nemusím z jedného konca mesta na druhý utekať kvôli liekom. Ale v Spišskej Novej Vsi je ich podľa mňa až priveľa. Neviem, ako je to v iných mestách. Veď tie priestory by sa dali využiť na iné účely."
kar
Čo obsahuje žiadosť o licenciu
- Kontaktné údaje žiadateľa.
- Druh a rozsah zaobchádzania s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami.
- Miesto výkonu činnosti vrátane dokladov o nájomnom vzťahu alebo o vlastníctve.
- Deň začatia činnosti.
- Posudok Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv na materiálne, priestorové a personálne vybavenie.
- Kladný posudok orgánu na ochranu zdravia na pracovné priestory.
- Doklad o založení právnickej osoby.
- Záväzné stanovisko obce k začatiu činnosti a k umiestneniu zariadenia
Zdroj: zákon o liekoch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš