KEŽMAROK. Počas včerajšieho dopoludnia naložili 380 centimetrov vysokú sochu na špeciálny valník. Gigant z čierneho topoľa previezli z dvora kežmarského umeleckého rezbára Cyrila Kocúreka do moravských Vizovíc.
Ani otec, ani stvoriteľ, skôr "poctiteľ"
Kocúrek pracoval na soche dva mesiace, často aj do noci. Necíti sa ani ako otec, no ani ako stvoriteľ plastiky. "Cítim sa ako 'poctiteľ', že som mohol stvárniť tohto génia," prezradil Kocúrek.
Ako by mala socha vyzerať, mal rezbár v hlave i na papieri behom dvadsiatich sekúnd. Pri jej výrobe prežíval Kocúrek doslova pôrodné bolesti. Krátko predtým ako začal sochu tvoriť, pri práci spadol z viac ako štvormetrovej výšky a vykĺbil si rameno. "S menom Boleslav sa spája bolesť, u Bolka som si to naozaj vychutnal a tvoril som v bolesti," prezradil rezbár.
Výroba Polívku nebola ľahká aj kvôli jeho postave. "Bolek je dlhý a štíhly, z kmeňa som mal čo uberať. Náročný bol hlavne rez píly. Búchanie, rezanie či brúsenie šlo oveľa ľahšie," doplnil rezbár.
Valašský kráľ
Socha Bolka Polívku, rodáka z Vizovíc, symbolizuje valašského kráľa. Rezbár ju stvárnil s typickým valašským klobúkom, ozdobeným kráľovskou korunou. Hranatý kubistický tvar sochy autor doplnil o guľatý nos klauna, ktorý sa mu ku komikovi hodil. "Herca som nezobrazoval ako kult egoizmu," doplnil. Opitý vták predstavuje Bolkove vtipy. Moravská klobása, ktorú drží v ľavej ruke, symbolizuje žezlo. Znakom Valašska a poriadneho chlapa je slivovica v Bolkovej pravej ruke. Plastika má dva nátery proti plesni a štyri povrchové úpravy.
Bude ďalším Menšík?
Sochu odhalia vo Vizoviciach 22. augusta na festivale trnkobrania. Komik tak nebude vo Vizoviciach iba raz za rok, ale naveky. Plastiku osadia vedľa Kocúrekovho predošlého umeleckého diela Jožina z bažin. Rezbár vyslovil sen, že by k nim čoskoro mohla pribudnúť aj plastika bývalého herca a ďalšieho rodáka z Vizovíc Vladimíra Menšíka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš