l poľský kardinál Dziwisz. Dlhoročný tajomník Jána Pavla II. dokonca Litmanovej venoval ruženec, ktorý kedysi patril charizmatickému pápežovi.
LITMANOVÁ. Aj vďaka Katke a Ivetke je dnes hora Zvir vyhľadávaným miestom obrovského množstva ľudí. Prichádzajú tu nielen gréckokatolíci, ale aj iní veriaci z celého Slovenska, ale aj z Česka či Poľska. "Toto miesto má neuveriteľné čaro. Človek tu môže rozjímať a nabrať nové sily, no hlavne vieru. Keď ste tu, cítite ešte väčšiu blízkosť Panny Márie," povedala pútnička Mária Platková od Prešova.
Dvojdňová odpustová slávnosť vyvrcholila nedeľňajšou svätou liturgiou. Hlavným celebrantom bol prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak. Homíliu však predniesol metropolita z Krakowa Stanislaw Dziwisz. Toho si mnohí pamätajú ako blízkeho spolupracovníka zosnulého poľského pápeža. Práve na vzťah Karola Wojtylu k Panne Márii aj poukázal. "Ján Pavol nám dával lásku, silu, moc. Neustále sa modlil ruženec. Jeden z jeho ružencov mám a chcem vám ho venovať," odkázal veriacim v Litmanovej. Mnohým sa po týchto slovách do očí tlačili slzy, podobne ich prežíval aj arcibiskup Babjak.
Katka a Ivetka: Panna Mária je tu stále
Slávností v Litmanovej sa zúčastnili aj Ivetka a Katka. Dievčatá, ktoré videli zjavenia. Najmä po liturgii boli pre mnohých pútnikov stredobodom záujmu. Niektorí chceli od nich podpis, ďalší radu, iným postačovalo stisnutie rúk. "Nemala som nikdy tendenciu presviedčať ľudí o zjaveniach. Každý má právo myslieť si a cítiť pri veciach týkajúcich sa vnútra to, čo v sebe nosí. Každopádne však dnešná slávnosť bola veľkolepá, cítim, že Panna Mária tu je," povedala Ivetka, dnes žijúca v Anglicku.
A ako si na zjavenia spomína Katka? "Panna Mária bola nádherná. Bola väčšinou v bielych šatách, mala modrý plášť, vždy bola bosá a v rukách držala ruženec. Ak by sa aj dnes prihovorila, určite by nás žiadala o modlitby a lásku," zamyslela sa Katka.
Tá už dva roky žije aj s rodinou v Amerike.
Prišlo asi dvadsaťtisíc ľudí
Podľa odhadov organizátorov, nedeľného odpustu sa zúčastnilo asi dvadsaťtisíc ľudí. "Narátali sme vyše 2 100 áut, vyše dvesto mikrobusov a vyše 80 autobusov. Ľudia prišli z rôznych kútov," prezradil nám Ján Dubníček.
Pri slávnosti v Litmanovej bol zároveň zverejnený nový dekrét. "O ustanovení puta duchovného príbuzenstva tohto mariánskeho pútnického miesta s pápežskou Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je prvým a zároveň hlavným mariánskym chrámom," upresnil Ľubomír Petrík, riaditeľ arcibiskupského úradu v Prešove.
Koncelebranti. S. Dziwisz daroval Litmanovej ruženec od Jána Pavla II. V pozadí Ján Babjak.
Foto: rin
Ivetka a Katka. Ich rodisko Litmanová priťahuje mnohých pútnikov.
Foto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš