Korzár logo Korzár Spiš

Do Tatier sa po roku vrátili turisti

Veľhory zaplnili turisti, podnikatelia v cestovnom ruchu sú však opatrní. Po minuloročnom drastickom prepade bude návrat k pôvodným počtom turistov a tržbám zrejme trvať niekoľko rokov.

Na podhorskom korze v Štrbskom plese sa začiatkom mesiaca tlačili stovky turistov, okolo plesa sa chladili desiatky rodín.Na podhorskom korze v Štrbskom plese sa začiatkom mesiaca tlačili stovky turistov, okolo plesa sa chladili desiatky rodín. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

VYSOKÉ TATRY. Štrbské Pleso pripomínalo koncom týždňa vianočné trhy vo väčších mestách. Tatranskí hotelieri a podnikatelia v cestovnom ruchu sú optimistickí, ale len mierne.

Tvrdia, že turistov je síce podstatne viac ako v minulom roku, ten bol však katastrofálny. Po rekordnom roku 2008, keď ubytovali takmer 450-tisíc ľudí, sa minulý rok vo veľhorách ubytovalo aspoň na jeden deň aj napriek nižším cenám a balíčkom zliav o 84-tisíc ľudí menej. Najhoršie bolo, že takmer dve tretiny tvorili zahraniční hostia, ktorí sa zvykli zdržať najdlhšie a míňať najviac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V tejto sezóne viac ako desaťpercentný nárast návštevnosti nepredpokladajú. „Tatry sú naozaj plné turistov. Vidíme to v osadách, na chodníkoch, ale nie všade sa to prejavuje v ubytovaní. Možno sú jednodňoví," hovorí šéf hotela Patria v Štrbskom Plese Jozef Bendžala.

Turisti vedia, či je pekne

Letnú sezónu ovplyvňuje najmä počasie. Šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý sa pred dvomi mesiacmi bál najmä vplyvu záplav na východnom Slovensku.

„Priznávam, dosť sme sa obávali, ako ľudia zareagujú," hovorí. „Internet spôsobuje, že turisti pre počasie dokážu zmeniť rozhodnutie aj deň-dva pred dovolenkou."

Začiatkom augusta počasie Tatrám zatiaľ prialo. Parkoviská v meste Vysoké Tatry, v oboch Smokovcoch aj na Štrbskom Plese boli preplnené.

SkryťVypnúť reklamu

V Tatrách počuť najmä slovenčinu, češtinu, nemčinu a sem-tam angličtinu. Poliaci a Maďari sa postupne vytrácajú.

„Je tu krásne. Priznám sa, veľmi sme nevedeli, do čoho ideme, ale je to nad moje očakávania. Len tieto vysoké schody mi robia problémy. Som už veľmi, veľmi stará," smiala sa na Štrbskom plese Angličanka s paličkou, ktorej pomáhala mierne mladšia priateľka, tiež pri tele.

Lacnejšie ako Alpy

Hotelieri predali takmer tri štvrtiny izieb. Ešte lepšie to podľa nich bude na prelome augusta a septembra. Vtedy sú Tatry vypredané. „Na začiatku krízy boli turisti zaskočení, nevedeli, ako sa bude vyvíjať. Teraz už cítime uvoľnenie," hovorí Bendžala. „Odhadovali sme, že počet ubytovaných by mohol stúpnuť o nejakých šesť percent, ale nárast je o 14. Začiatok sezóny bol silný, potom to trochu upadlo." V júli bol hotel Patria so 154 izbami a približne 300 lôžkami vypredaný na takmer 80 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Patriu v lete, mimo kongresovej sezóny, napĺňajú najmä autobusy s dôchodcami z Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Hotel pre nich dobudoval špičkové relaxačné centrum. Bendžala hovorí, že chodia najmä na výlety a za turistikou a welness centrum potrebujú viac ako bar.

„V lete sme po nemecky hovoriaci hotel. Zdržia sa tri a viac dní. Majú dôchodky a chcú cestovať. Prichádzajú aj Slováci, Česi a menej Poliakov. Rusi sa v Tatrách objavujú najmä v zime," hovorí Bendžala.

Tatry sú vraj pre nemecky hovoriacich turistov lacnejšie ako Alpy. „Ťaháme ich na turistiku. Alpy majú blízko, ale nie za také ceny. Rakúske a švajčiarske strediská napríklad nevedia urobiť polpenziu za 15 eur. V zime je štvorhviezdičkový komfort s welness, ako sme my, drahší až takmer trojnásobne."

Tatry majú výhodu aj v dobrej dostupnosti vyšších nadmorských výšok, kam sa dá rýchlo dostať po upravovaných chodníkoch.

Zostávajú slovenské a české

O Vysokých Tatrách koluje niekoľko fám, napríklad, že turistický ruch zachraňuje klientela zo štátov bývalého Sovietskeho zväzu. „Takmer dve tretiny turistov v Tatrách sú Slováci. Toto leto hrajú prím Česi," upresňuje Chudý.

Za uplynulé dva roky sa v hoteloch a penziónoch okrem státisícov ľudí zo Slovenska ubytovalo vyše 110-tisíc Čechov, viac ako 50-tisíc Poliakov a takmer 30-tisíc Nemcov.

Z Ukrajiny a Ruska prišlo za dva roky spolu vyše 13-tisíc prevažne lyžiarov, čo je menej ako turistov z Južnej Kórey a menej ako Nemcov za jediný rok.

Približne rovnaký počet turistov ako z Ruska prichádza z Veľkej Británie, pred dvomi rokmi bolo Britov o tisíc viac.

Zlepšenie vidno všade

Tatranskí podnikatelia si podľa Chudého odhadov budú musieť počkať ešte dva-tri roky, kým sa návštevnosť vráti na úroveň spred dvoch rokov.

„Mierne oživenie vidíme napríklad na tržbách v reštauráciách. Ľudia už nezostávajú len pri polievkach, haluškách a pirohoch, ale objednávajú si aj drahšie jedlá," hovorí Bendžala.

„Turisti zostávajú v Tatrách dlhšie, v priemere takmer štyri dni. Ukrajinci aj skoro šesť a Nemci takmer päť dní," hovorí Chudý.

Rastie záujem o špičkové hotely, ale aj o apartmány v centrálnom Štrbskom Plese za približne 160-tisíc eur. Menší tatranskí podnikatelia však tvrdia, že lepšie už bolo.

Žiadajú nižšie dane

Tatranskí hotelieri hovoria, že cestovnému ruchu by pomohlo najmä zníženie daní a odvodov.

VYSOKÉ TATRY. Tatranskému cestovnému ruchu podľa podnikateľov nepomôžu reklamné kampane ani ďalší pokles cien, ale zníženie daní a odvodového zaťaženia.

Predseda Zväzu hotelov a reštaurácií a šéf hotela Patria v Štrbskom Plese Jozef Bendžala hovorí, že na Slovensku sú problémom práve vysoko zdaňované služby. „V tomto smere sme medzi porovnateľnými štátmi na 130. mieste."

Okolité štáty majú podľa neho oveľa nižšie dane na služby. Rakúšania a Česi majú daň na ubytovanie desať percent, Švajčiari 3,6 a Poliaci sedem percent. Niekde sú nižšie dane aj na stravovanie. „Niektorí tvrdia, že sa zníženie daní neprejavilo v cenách. Ale prejavilo sa na zamestnanosti, platoch a v investíciách do obnovenia zariadení," povedal.

Šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý tvrdí, že šetriť už veľmi nie je kde a ceny v Tatrách už nižšie ísť nemôžu.

„Klesli o 20 až 30 percent. Niekde sa pohybujú už blízko hranice nákladov. Priemerná cena ubytovania klesla na 20 eur za osobu a deň. Na priváte sa ubytujete za približne osem eur."

„Išli sme s cenami dolu, prispôsobili sme náklady," potvrdzuje Bendžala. „S dodávateľmi sme dohodli lepšie podmienky, neprijímali sme nových pracovníkov, všade sme začali viac šetriť."

Chudý odhaduje, že ubytovaný turista minie v Tatrách za deň priemerne 70 eur. Pre medziročný pokles návštevnosti Tatry prišli o viac ako päť miliónov eur.

„Ak idú ceny dolu, naspäť sa dostávajú veľmi dlho," hovorí Bendžala.

Pripomína, že turistický ruch dokáže zamestnať množstvo ľudí. Po preškolení aj pracovníkov s nižším vzdelaním, ktorí by ťažko našli uplatnenie inde. Jeho hotel zamestnáva v čase krízy takmer 120 ľudí.

(wm)

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 572
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 398
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 371
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 435
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu