Oslavujú ním svoje povolanie, bezpečný návrat z hôr a vzdávajú úctu 133-ročnej tradícii. Posledné roky však chcú horskí vodcovia vo Vysokých Tatrách svoj sviatok, ktorý pripadá na prvú augustovú sobotu, čo najviac priblížiť ľuďom. Aj tak, že im ukazujú, ako chutia základy lezenia.
VYSOKÉ TATRY. "Je to veľká zodpovednosť. Horský vodca je človek, ktorý musí vedieť a byť každú sekundu pripravený pomôcť," hovorí Adam Kováčik z Trnavy. Ten ich prácu pozná z niekoľkých túr. V sobotu prišiel do Vysokých Tatier na Sviatok horských vodcov aj preto, aby si pod ich vedením vyskúšal lezenie v skale.
Slováci Gerlach, Poliaci rôzne
"Keď sme pred pár rokmi začali so Sviatkom horských vodcov, zistili sme, že sú to najmä také stretnutia pre nás, že sme tam len my. A tak sme chceli vymyslieť niečo, aby sme sviatok viac priblížil širšej verejnosti," vysvetľuje horský vodca Oleg Štulrajter.
V sobotu okrem krstu knihy a ďalších kultúrnych vystúpení v Starom Smokovci vodcovia v kameňolome v Tatranskej Kotline ukazovali, ako zliezť strminu s rôznym stupňom obtiažnosti. Vyskúšať si to mohol každý. Podľa Štulrajtera k štítom teraz prichádza viac Slovákov. "Niekedy naozaj dominovali Poliaci a Česi, teraz sa to mení. Slováci majú najradšej tradičné túry, ako napríklad na Gerlach. Poliaci si toho zase viac naštudujú a potom si vyberajú možno už skôr rôzne také chuťovky."
Musí byť meteorológ
Podľa jeho kolegu Olega Ďuriša horský vodca je tu na to, aby ľuďom umožnil túry na vrcholy a cez skalné steny, ktoré by sami nezvládli, alebo by pre nich znamenali priveľké riziko. Horským vodcom za posledné roky pomáha, že turisti majú čoraz lepšiu výstroj. Podľa Olega počas jeho 30-ročnej kariéry k extrémne dramatickým chvíľam nedošlo. Voči čomu ale treba byť vždy ostražitý, je búrka. "Najlepšie sa jej úplne vyhnúť, ak hrozí, nejsť do hôr. Ak sa už objaví, z túry sa ide späť, aby sa dalo čím skôr niekde schovať. V skalných stenách sa to totiž nedá," spresňuje Ďuriš.
Hovorí, že horský vodca je zároveň aj meteorológom. "Nie že je, ale musí ním byť. To je základ." Aj tu, ako pri mobiloch, kvôli bezpečnosti horským vodcom pomáha rozvoj technológií. "Tie modely, sieť staníc, internet spôsobujú, že predpovede sú čoraz presnejšie a dostupnejšie. Zároveň však pomôže aj istá skúsenosť, kumšt, kedy človek vie povedať, že búrka sa blíži," dodal Ďuriš.
Aj psychológ
Horský vodca musí byť rovnako psychológ. "Napríklad, keď sa vyskytne situácia, že človek sa zasekne v skale a bojí sa ďalej ísť. Podľa jeho povahy sa treba rozhodnúť, čo zvoliť, či dohovor, alebo aj príkaz, lebo takáto situácia sa vyriešiť jednoducho musí," povedal Ďuriš.
Ak sa niekto chce stať horským vodcom, musí mať prelezený určitý počet dopredu daných túr a zlezení. "Musí sa pravidelne venovať horolezectvu a byť dobrý lyžiar," spresňuje Oleg Štulrajter.
Potom nasledujú rôzne testy, ktoré ukážu, či človek môže byť horský vodca. V začiatkoch môže horský vodca vodiť len v sprievode kolegu. "Buď priamo, že je tam s ním, neskôr i nepriamo, že sú spojení vysielačkou a skúsenejší kolega je v tom čase v tej istej lokalite," dodáva Štulrajter.
Podľa neho skúsenosti sú v tomto povolaní obzvlášť dôležité. "Napríklad vycítiť, ktorý turista čo práve potrebuje a ako reagovať podľa jeho povahy, to sa dá až po rokoch. Zvládnutie skúšok na to ešte nestačí," dodal Štulrajter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš