Najčerstvejší padol naposledy v Kežmarku na festivale EĽRO.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Posledným podtatranským rekordom je najväčší kravský zvonec zo železa, ktorý uzrel svetlo sveta v Kežmarku na Európskom ľudovom remesle. Priamo pred zrakmi tisícok návštevníkov kovali zvonec za tepla Marián Benko z Kežmarku a Stanislav Otruba zo Zázrivej.
Ďalšie kuriozitky
Pod Tatrami sa za posledné roky udiali aj ďalšie kuriozitky. Pred spišskosobotským hotelom hádzali čo najďalej malé porcelánové umývadlá. "Rekordmanom bol Vlado Rajtár, ktorý ho odhodil do vzdialenosti 12,3 metra," prezradil autor publikácie Kniha slovenských rekordov Igor Svítok.
Na popradskom Námestí sv. Egídia vyrobili na Deň Zeme v roku 2004 najdlhšiu reťaz z 1 400 plastových fliaš dlhú 464 metrov.
Naopak v Hniezdnom (okres Stará Ľubovňa) urobili 3 233 metrov dlhú reťaz z papierových roliek. Ľudia tam zozbierali aj 88 733 vrchnákov z PET fliaš.
Na hudobnom festivale v Poprade čítalo jeden denník až 5 000 ľudí naraz. Najviac prívržencov rekordov sa v Poprade natlačilo aj do fiatky. Popradský cyklotrialista Štefan Pčola prešiel na zadnom kolese až 40,5 kilometra. Hráči mastili vo vlaku na trase Bratislava-Novosibirsk-Žilina mariáš nepretržite 272 hodín a urazili pri tom 9 619 kilometrov. S nápadom prišiel mariášový klub z Vysokých Tatier. Dom starostu Hôrky Karola Irrganga zdobí až 270 hlinených, keramických a kovových fajok. Na Lomničáku, teda na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, usporiadali koncert talianskeho sláčikového tria. Na Okey Lete zakričali najhlučnejší pozdrav do éteru s intenzitou 90 decibelov.
Pár nadšencov
Napriek tomu vraj v poslednom čase v našom regióne priveľa rekordov nepadá. "Je to škoda, bolo by dobré čosi vymyslieť," doplnil Svítok.
Možno sa to čochvíľa zmení, pretože pod Tatrami rastú nádejní rekordmani. Napríklad Popradčan Rudolf Nikerle chce urobiť rekord v diabole, čo je typ žonglovania. "Ide o dve paličky, šnúrku a lievik, ktoré si musím prehodiť cez nohu čo najviackrát. Už sa mi to podarilo prehodiť asi 200 ráz. Verím, že by som zvládol aj viac," prezradil Rudolf.
Laura Hašanová si vie predstaviť rekord v skákaní na švihadle. Popradčanka Lea Ratajová túži urobiť rekord v behu.
Najviac nápadov je v Turzovke
Najviac holdujú slovenským rekordom v Turzovke, kde ich padlo už deväť. "Tam je to tradícia, Turozovka sa preto stane hlavným mestom slovenských rekordov. Podľa matematického prepočtu sa tu už každý obyvateľ podieľal na rekorde, keďže na niektorých bola hromadná účasť," uviedol Svítok. V tesnom závese v počte rekordov nasleduje Spišská Nová Ves.
Historicky prvú knihu rekordov pokrstili v jednom z popradských hotelov v Spišskej Sobote, kde osadili i pamätnú tabuľu. Jej krstným otcom je hokejový tréner Július Šupler, krstili ju snehom. V knihe je zmapovaných za desať rokov viac ako 500 rekordov s 1 000 fotografiami. Ďalšiu plánujú vydať na budúci rok.
Fakty
Ako vytvoriť rekord
Pokoriť rekord môžu jednotlivci i skupiny. Stačí, keď človek svoj nápad ponúkne na web stránke slovenských rekordov. "Spätne im pošleme formulár, kde napíšu čosi o sebe a plánovanom rekorde. Zistíme, či to myslia aspoň trochu vážne. Potom im vypracujeme pravidlá. Ak už rekord existuje, upresníme jeho hodnotu a tiež to, ako ho majú prekonať," dodal Svítok.
(mel)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš