Zo susedného Poľska k nám dorazilo asi 10 remeselníkov, 120 muzikantov i tanečníkov.
STARÁ ĽUBOVŇA. "Uplynulý rok boli Staroľubovňania v Poľsku, aby ukázali naše zvyky a tradície. Tento rok sme sa vymenili a do nášho skanzenu prišli muzikanti, ľudové súbory i remeselníci zo Sadecka, aby priblížili svoje zvyklosti zasa oni nám," uviedla Monika Pavelčíková, riaditeľka Ľubovnianskeho múzea, pod ktoré spadá aj skanzen.
Nechýbali ani pracovníci múzea z Nového Saczu. "Je to skvelé, že si vymieňame takto svoje obyčaje," neskrývali spokojnosť hostia z Poľska.
Naopak, domáci boli sklamaní, že slabá propagácia spôsobila malý záujem domácich. Tí, ktorí sa o podujatí predsa len dozvedeli, mali možnosť vyskúšať si zaujímavé a pomerne netradičné kúsky. Čo-to sme zachytili aj objektívom fotoaparátu.
Fakty
Niečo o Sadecku
Sadecko je historický názov regiónu, ktorý sa nachádza pozdĺž našej spoločnej hranice s Poľskom. S obyvateľmi Sadecka sme susedmi už počas celých storočí.
V histórii boli obdobia, keď boli vzťahy s tamojšímí obyvateľmi oveľa intenzívnejšie, napr. počas 360 rokov zálohu spišských miest. Najmä hrad Ľubovňa bol vtedy významným miestom uhorsko-poľských hospodárskych, politických a kultúrnych kontaktov medzi panovníkmi a šľachtou, ale aj medzi remeselníkmi a obyvateľmi. Ľud sa stretával na jarmokoch, odpustových slávnostiach, ale aj na rodinných udalostiach, pretože medzi sebou uzatvárali aj manželstvá.
V 20. storočí boli po mnohé roky naše kontakty prerušené. Ale do susedských vzťahov sa opäť vrátili lepšie časy. Začali spolupracovať úrady, inštitúcie, školy, obnovili sa jarmoky a začínajú sa uzatvárať aj manželstvá. Áno, takto majú žiť ľudia s ľuďmi.
(Monika Pavelčíková, Ľubovnianske múzeum)
Autor: ag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš