Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Kým vodári tvrdia, že to bolo potrebné kvôli objektívnym príčinám, ľudia sa pýtajú, či je zdraženie naozaj nevyhnutné.
POPRAD/REGIÓN. Cena sa zvyšuje so spätnou platnosťou od 27. júla o tri a pol percenta z 1,1297 eura za kubík na 1,1692 eura. Zvýšenie odobril Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS) dôvodí, že zvýšenie ceny bolo potrebné kvôli nadmernému odstraňovaniu porúch na vodovodných sieťach. "Tie vznikajú v dôsledku starnúceho a poškodeného majetku, teda vodovodov a kanalizácií," spresnila hovorkyňa PVPS Božena Dická.
Ako ďalšie dôvody vodári uvádzajú nárast pohľadávok a neustály pokles odberu pitnej vody. "PVPS tak nedosahuje predpokladané tržby, čo by sa mohlo negatívne prejaviť pri zabezpečovaní opráv a údržby verejných vodovodov," povedala Dická.
Dôchodkyňa: Viac sa už šetriť nedá
Ľudia správu o zdražovaní neprijali kladne. Vodárňam kladú rôzne otázky. "Som 82-ročná dôchodkyňa, žijem sama. Tri a pol percenta neznie veľa, ale ak sa zdražuje všetko, nastáva problém," povedala Mária Hudačová z Popradu.
Podobne vec vidí jej rovesníčka Marianna Polágová: "Ak by šlo len o vodu, ale dražie všetko. Snažím sa šetriť vodu, ale viac ako teraz sa už nedá." Riady zásadne umýva v mise, vodu potom použije aj v toalete. "Periem viacero vecí naraz, až keď sa nazbierajú. Viac obmedziť spotrebu sa už nedá."
Spozorneli i podnikatelia
Zdraženie netrápi len dôchodcov, ale aj podnikateľov a ľudí v produktívnom veku. Majiteľ popradskej reštaurácie Ján Pitoňák (na snímke Tomáša Tišťana) vysvetlil, že voda je v jeho biznise základ. "Už sme si zvykli, že zdražujú pravidelne. Hoci je to nepríjemné, v cenách jedál sa to nepremietne." Podľa Pitoňáka problém so zdražovaním vody je ten, že vodárne na jej dodávku majú prakticky monopol a istota, či sa nedostatočné tržby nedali riešiť inak, preto chýba.
Iveta Jančíková z Popradu vo svojej rodine na ďalšie šetrenie vidí priestor. "Deti sa sprchujú od rána do večera. Vodu šetrí umývačka riadu, ale v tejto situácii v spojitosti s nákladmi na elektrinu však takáto investícia neprichádza do úvahy."
Podľa učiteľky v škôlke Jany Adamjakovej mnohé rodiny začínajú siahať po úveroch a svetlo na konci tunela nevidia.
Zo zisku do 10-miliónovej straty
Pre tieto pochybnosti ľudí nás zaujímali podrobnosti o dôvodoch zdraženia. Podľa B. Dickej z PVPS oproti minulému roku odbery pitnej vody klesli o 5 percent.
"Odbery pitnej vody a tržby spoločnosti klesajú hlavne v sektore priemyslu z dôvodu ekonomickej krízy, pre znižovanie objemov výroby a rušenie prevádzok," uviedla Dická.
Vodárne evidujú aj vysoké pohľadávky, najviac neplatičov je zo sociálne odkázaných skupín. K úvahe, či nebolo možné prijať iné riešenie, sa vodárne nevyjadrili. Čo sa týka čísel, tie oproti minulosti ukazujú zhoršenie situácie. Kým za rok 2008 PVPS ešte dosiahla zisk 444 635 eur, za minulý rok sa podtatranskí vodári vhupli do straty 10,7 milióna eur.
Kvôli zdraženiu budú vodári v najbližších dňoch u zákazníkov vykonávať odpočty vodomerov.
Názor odborníka
Čo hovorí Michal Kravčík
Ide pri zdražovaní vody o potvrdenie jej vzácnosti, alebo by sa mu dalo vyhnúť? Podľa známeho odborníka na vodu Michala Kravčíka vodárne u nás nemajú konkurenciu. "Základná chyba sa stala pri privatizácii v 90. rokoch. Ak by výrobcov vody bolo viacero, prevádzkové náklady na jej výrobu by boli omnoho nižšie a kvalita vody vyššia. Každý by si mohol vybrať, od koho vodu chce, spoločnosti by súťažili."
Podľa Kravčíka konkurencia v dodávaní vody je technologicky možná. "Chybou je, že u nás vodu vyrába a distribuuje ten istý subjekt. Ak by toto bolo oddelené, ceny by sme mali určite nižšie," myslí si Kravčík.
(toti)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš