Ministerstvo vnútra tvrdí, že kežmarskí mestskí policajti pôsobia na tamojšom Sídlisku Juh protiprávne. Ide totiž o kataster susednej obce Ľubica. Primátor Kežmarku sa napriek tomu svojich policajtov stiahnuť nechystá. Tvrdí, že na sídlisku by nastala anarchia.
KEŽMAROK/ĽUBICA. Kauzu vyvolali sťažnosti niektorých občanov na vyberanie pokút mestskými policajtmi za nedovolené parkovanie. "Toto je katastrálne územie Ľubice a kežmarská mestská polícia na územie cudzej obce vstupovať nemôže, akým právom? Nieto ešte ozbrojená," myslí si obyvateľ sídliska Vladimír Vaverčák. Podľa neho jej to zakazuje zákon o obecnej polícii. S týmto názorom sa včera pri posudzovaní rozporu stotožnilo ministerstvo vnútra. Informovalo, že mestská polícia v lokalite pôsobí protiprávne a na katastrálnom území Ľubice nesmie vykonávať kompetencie, a to ani voči svojim občanom.
Dôvodia anarchiou
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nez.) je presvedčený, že zákon o obecnom zriadení mestskej polícii dovoľuje pôsobiť aj na častiach Sídliska Juh, ktorých územie patrí Ľubici. Argumentuje paragrafom, ktorý hovorí, že mesto môže tvoriť aj viacero katastrálnych území. Podľa Kežmarku sú jednoducho časti sídliska v katastri Ľubice časťou mesta. "Naši policajti na základe stanoviska ministerstva na Juhu pôsobiť neprestanú. Na sídlisku by nastala anarchia. Pretože Ľubica nemá svoju obecnú políciu, ich činnosť je tam potrebná," povedal Šajtlava. Podľa neho bude stanovisko ministerstva pre Kežmarok záväzné, až keď ho potvrdí súd. Šajtlava hovorí o sklamaní, keď sa ľudia sťažujú na tých, ktorí robia nápravu porušovania zákona. "Ak robí niekto neplechu, volajú nás ako prvých, ak ide o pokuty za parkovanie, všetko je inak," hovorí jeden hlas z mestskej polície.
Kežmarčan alebo Ľubičan? Vaverčák: "Som Európan"
Komplikovaný územný spor Kežmarku a Ľubice za roky priniesol viacero absurdít. Kým väčšina územia sídliska leží v katastri Ľubice, drvivá majorita obyvateľov má kežmarské občianske preukazy. V tejto súvislosti nás zaujímalo, či sa V. Vaverčák kvôli sťažnostiam cíti byť Ľubičanom? "Som Európan," povedal. Pripustil, že pre nižšie dane a podľa neho lepšiu správu obce by nepovažoval za nič nepredstaviteľné, keby sa časť súčasných Kežmarčanov zo sídliska stala Ľubičanmi. Vaverčák je presvedčený, že súd by mu vo veci vstupov mestskej polície dal za pravdu. "Ako bežný občan však nemám čas a prostriedky toto takto riešiť," dodal.
"Keď nám nosia smeti ..."
Časť "Južanov" pôsobenie kežmarských "meskáčov" na sídlisku naopak obhajuje. "Keď nám Kežmarok svieti, odnáša smeti, zabezpečuje MHD, má právo vyberať i pokuty," myslí si Lucia Olekšáková. Pre svoj pôvod z iného mesta sa nevie vyjadriť, či by si pri konečnom riešení želala sídlisko začleniť do Kežmarku, alebo do Ľubice. Jana L. z Kuzmányho ulice nevie posúdiť, či mestskí policajti majú vyberať pokuty. Pri konečnom riešení sa skôr prikláňa za Kežmarok. "Za Ľubicu hovoria nižšie dane, nie všetko je však o peniazoch." Úplne jasno vo veci má František Dlugoš z Južnej ulice. "Samozrejme, že môžu vyberať pokuty, toto je mesto Kežmarok, deliť ho je nezmysel." Spor o kataster obyčajných ľudí hnevá a od politikov by už po rokoch chceli definitívne vyriešenie.
Stanovisko
Čo tvrdí ministerstvo
"Obecná polícia Kežmarok pôsobí v spomínanej lokalite Sídliska Juh protiprávne, pretože časti Sídliska Juh sú súčasťou obce Ľubica na základe zápisu v katastri. Informácia z katastra je jediná právne záväzná a smerodajná. Mestská polícia nesmie vykonávať svoje kompetencie na území obce Ľubica, a to ani voči svojim obyvateľom," hovorí oficiálne stanovisko Ministerstva vnútra SR z 20. augusta 2010.
(toti)
Názory
Pomohli by štátni?
Primátor Šajtlava hovorí, že stiahnutím polície by Sídlisku Juh hrozila anarchia. Vynára sa otázka, či by tej nedokázala zabrániť štátna polícia. Tá má na sídlisku zhodou okolností umiestnenú policajnú stanicu.
"Zákon Policajnému zboru (PZ) ukladá povinnosť chrániť majetok, život, zdravie a bezpečnosť osôb," hovorí Daniel Džobanik z Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.
Podľa Džobanika by štátna polícia mohla prebrať napríklad dohľad nad dodržovaním dopravného značenia, ako to robí v obciach, kde obecnú políciu nemajú.
Problém by nastal s dodržiavaním všeobecne záväzných nariadení radnice. Tie sú doménou práve mestskej polície.
(toti)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš