Korzár logo Korzár Spiš

Žijú so zvieracími priezviskami

Stará Ľubovňa sa môže popýšiť krásnou prírodou s rozmanitými druhmi zvierat. Medzi obyvateľmi okresu sa našla úctyhodná zbierka občanov, ktorých priezvisko pochádza zo zvieracej ríše. Majú z toho v živote komplexy alebo zábavu?



Už v 15. storočí mali ľudia potrebu sa od seba detailnejšie odlišovať. Niektorí podľa vlastností, iní podľa povolania či mesta, ktorom žili. Bolo by prinajmenšom zaujímavé zistiť pôvod svojho priezviska.

MUCHA - pán Mucha nám prezradil, že so svojím priezviskom nemal problém. Napriek tomu, že je ženského rodu, ľudia si rýchlo zvykli. "Moju dcéru Annu, však dodnes, aj keď sa už vydala, najbližší priatelia volajú Muška," dodal s úsmevom pán Mucha.

SOVA - Jaroslav Sova pochádza z Hajtovky. Tento milovník prírody, veľký športovec a darca krvi je na svoje priezvisko patrične hrdý. "Ľudia si to moje priezvisko zapamätajú, či chcú, alebo nechcú," prezradil pán Sova. "Kamaráti z vojny ma aj tak volali častejšie Sova ako Jaro."

Dnes sa už pán Jaroslav teší vnukom a verí, že podobne ako on aj oni budú športovo založené a veselé Sovy.

BARAN - Gabriel Baran nám v súvislosti so svojím priezviskom prezradil vtipnú príhodu. "Keď sa nám narodila dcérka Gabrielka, jeden známy nám zablahoželal ku krásnej ovečke."

SRNKA - Martin Srnka má vtipných príhod viac. Keď sa pred vyše rokom ženil, od kamarátky dostali krásnu svadobnú, no netradičnú tortu. Bola to zelená lúka, na ktorej sa pásli dve srnky. "Nezvyčajným zážitkom bolo aj pracovné stretnutie. Pri predstavovaní sme sa stretli Králik, Kohút a Srnka. V tej chvíli ani jeden z nás netušil, či je to zlý vtip, alebo skutočne existujú aj takéto náhody. Celé stretnutie však dopadlo úsmevne," dodal Martin Srnka na záver.

HAVRAN - Ani Mária Havranová sa nestretla s narážkami na svoje priezvisko. "Naše priezvisko je ojedinelé, ale ľudia si nás so Strakovcami ešte nepoplietli," prezradila mladá pani Havranová s malou dcérkou Ninkou na rukách.

Tento zoznam našich staroľubovnianskych zvieracích priezvisk zďaleka nekončí. Máme aj priezviská Straka, Žabka, Sokol, Líška, Jeleň, Zajac, Kohút, Králik.

Naopak. Neraz na sídlisku počujeme majiteľov psíkov, ako volajú na svojich štvornohých priateľov ľudskými menami Ema, Nela, Rišo, Mišo. Na jednom zo sídliskových balkónov však nájdete aj andulku Adelu či papagája Vila.


Jaroslav Sova. Foto: Petronela Petríková


Stanislav a Agáta Muchovci. Foto: Petronela Petríková


Gabriel Baran s dcérou Gabrielkou. Foto: Petronela Petríková


Martin Srnka. Foto: Petronela Petríková


Svadobná torta so srnkami. Foto: Petronela Petríková


Mária Havranová s dcérou Ninkou. Foto: Petronela Petríková

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Petronela Petríková

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu