Hovoria, že chcú, aby aj ich deti, hoci narodené v zahraničí, boli súčasťou Slovenska. Novú vládu žiadajú o rýchlu nápravu.
POPRAD. Jana z okresu Poprad pred dvoma rokmi s manželom po niekoľkoročnom pobyte v Toronte získala druhé, kanadské občianstvo. Teraz sa s manželom, ktorý je z Afriky, vrátila domov. Hoci jej sa už zákon, ktorým od 17. júla našinci po nadobudnutí druhého občianstva strácajú slovenské netýka, je z neho smutná, ba až nahnevaná.
Dáša Gašparová. Rodená Tatranka dnes pracuje v New Yorku pre ministerstvo pre národnú bezpečnosť. Bez dvojitého občianstva by nemohla. Foto: archív
Jana: Nezávidím kamarátom
"Neviem, ako by som to riešila, keby som v Kanade o občianstvo žiadala teraz. Nezávidím kamarátom, ktorí sú teraz v tejto situácii," hovorí.
Jana tvrdí, že možnosť mať dvojité občianstvo má pre ľudí praktický význam. "Dokonca aj tu na Slovensku. Môj manžel z Afriky mal veľký problém pohybovať sa po EÚ, s kanadským pasom to má ľahšie. Získať slovenské i pre manželov je dosť zložité," povedala. Jana dodáva, že nejde len o praktické hľadisko. "Dvojité občianstvo cez ľudí spája krajiny. Nejde o nič zlé, práve naopak," myslí si.
Aby aj naše deti boli súčasťou Slovenska
Podľa Dáše Gašparovej, ktorá žije v New Yorku, mnoho Slovákov v USA bolo veľmi sklamaných a aj pobúrených správou o novom zákone. Stále o ňom vedú dlhé diskusie. Sama si myslí, že dvojité občianstvo je správna vec. "Aj môj syn Alex (na snímke - pozn. red.), hoci sa narodil tu v New Yorku, má tiež slovenské občianstvo, tak ako mnoho detí mojich známych," hovorí Gašparová.
Podľa nej to, že niekto žije v cudzine, neznamená, že nechce byť občan SR a že sa niekedy nechce vrátiť. "Práve naopak, sme na to hrdí a chceme, aby aj naše deti poznali a boli súčasťou Slovenska," spresňuje. Podľa nej pre mnohých je dôvodom na požiadanie občianstva druhej krajiny práca, lebo bez neho by ju nemohli vykonávať.
Slovensko príde o občanov
"Slovákov nie je až tak veľa, a týmto zákonom náš štát príde o tisícky občanov," myslí si Gašparová. Hoci kontroverzný zákon slovenské občianstvo neodoberá tým, ktorí to druhé získajú narodením a vstupom do manželstva, tieto dve výnimky sú podľa krajanov nedostatočné.
Napríklad, ak by sa Gašparová musela pre prácu na ministerstve vzdať nášho občianstva, na jej syna by sa potom výnimka pri narodení už nevzťahovala.
Možno pomôže rozšírenie výnimky
Lipšic: Je to citlivá téma
Vláda do programového vyhlásenia zaradila nápravu Ficovho zákona tak, aby dvojité občianstvo znova bolo možné. Najmä pre politické nezhody okolo témy v koalícii Slováci v zahraničí strácajú istotu, či sľub bude naozaj dodržaný.
Minister vnútra Daniel Lipšic, ktorého rezort má splnenie záväzku na starosti, hovorí, že osobne má vôľu, aby sa zákon zmenil: "Máme pripravené konkrétne návrhy, budeme o nich v najbližších dňoch rokovať. Myslím, že vznikne nejaká dohoda, aby sme mohli prijať takú novelu čím skôr, ktorá splní ciele pôvodnej úpravy zamedziť dôsledkom neštandardného maďarského zákona."
Zaujímalo nás, či riešením by mohlo byť rozšírenie súčasnej výnimky zákazu dvojitého občianstva pre manželov a narodené deti o tých, ktorí ho v zahraničí získajú vďaka niekoľkoročnému trvalému pobytu. "Je to jedna z možností, ale nechcem predbiehať. Ide o citlivú politickú tému a najskôr sa musíme na riešení dohodnúť v koalícii," dodal Lipšic.
toti
Poznámka
Je to iné ako s pohárom vína
Mečiarovci raz prijali hlúpy zákon, ktorým zabránili vzniku spišskej župy. Hoci to modrí a žltí vtedy veľmi kritizovali, neskôr nebolo tej sily zmeniť to. Podobných príkladov iných zabetónovaných HZDS- či Smer- "výtvorov" je však viac. Preto sa nemožno čudovať, že Slováci v zahraničí sa boja, či napriek sľubom noví mocní zmenia podľa nich a mnohých iných veľmi zlý zákon o občianstve.
Sú veci, ktoré sa týkajú len malého počtu ľudí. Drvivej väčšine Slovákov môže byť tisíckrát jedno, či môžu mať dva pasy, lebo o ten druhý žiadať nikdy nebudú. Nielen chladný politický kalkul, že vo voľbách je každý hlas dobrý, ale i naivné presvedčenie o konaní dobra hovorí, že politici by sa mali starať a vybavovať veci aj tých, ktorí sa nemusia počítať na milióny. Tu sa problém týka tisícok Slovákov.
Dvojité občianstvo má celý rad praktických výhod. Človek môže vo svojej druhej krajine voliť. V USA napríklad cudzinec stráca známu zelenú kartu, ak krajinu opustí na dlhšie ako rok. Niekedy to bolo dokonca len šesť mesiacov. S druhým pasom môže prísť domov aj na tri roky bez nepríjemných starostí. Najmä pri krajinách mimo EÚ sa z dvojitého občianstva stáva dôležitá vec, niekde aj osobnej a ekonomickej bezpečnosti. Mnohí, možno z pozadia slovenskej typickej závisti povedia, ak si odišiel preč, ostaň si tam, náš pas ti už netreba. S občianstvom to ale nie je ako s plným pohárom vína. Ak doň chcete naliať polovicu minerálky, bez vyliatia polovice zlatého moku to nejde. Ak však prijmete cudzie občianstvo, nestrácate nič z lásky a vzťahu k rodnej krajine. Zákaz dvojitého občianstva je chorý aj z ideového hľadiska.
Sú krajiny, ktoré možno na zákaz dvojitého občianstva majú historické bezpečnostné dôvody. Na Slovensku o tom ale nemôže byť ani reči. Ani Orbánov prízemným nacionalizmom motivovaný zákon nezadáva príčinu, aby Slováci v Brazílii, USA, Austrálii, Izraeli, Srbsku, ale aj v Maďarsku, ak tam žijú dlhé roky, nemohli mať dva pasy. Ani Ukrajina, ktorou niektorí argumentovali, že nedovoľuje dvojité občianstvo, ľuďom po prijatí cudzieho neodoberá to svoje. Len ho na svojom území neuznáva.
Ak v našom prípade existujú právne možnosti zákon zmeniť tak, že pôvodný úmysel zabrániť účinkom maďarského zákona ostane zachovaný, prečo nevyhovieť krajanom?
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš