Sloboda zvierat pre podozrenie z výskytu týrania zvierat v dedine podáva na políciu trestné oznámenie.
KRAVANY. "Je to ťažké, keď si človek k zvieratku vytvorí vzťah a potom ho utrápené a zakrvavené musí utratiť," hovorí 25-ročný Daniel Hudáč.
Jeho ryšavý kocúrik Ryško pred dvoma týždňami prišiel domov so zdratou kožou a nalomenou chrbticou. Inej možnosti ako utratenie už nebolo. Daniel nechce špekulovať, čo presne mohlo Ryškovi spôsobiť zranenia, na dopravnú nehodu alebo niečo podobné to ale nevyzerá. Podľa Daniela v dedine žijú i zlí ľudia, ktorí radi robia zle aj ľuďom. Preto pripúšťa, že by mohli nivočiť aj mačky.
Pasce sú prísne zakázané
Podozrenia zväčšuje opakovanie prípadov. Jedna rodina na začiatku leta z dolného konca dediny rovnako pre nalomenú chrbticu prišla o svojho kocúra. Predvčerom ďalšia rodina prichýlila kotnú mačičku s odrezanými zadnými labkami.
"Ak by to bolo auto alebo od pohryzenia, laby by určite ostali visieť. Tu nohy jednoznačne niečo preseklo," vysvetľuje zverolekár Bystrík Nahalka, ktorý mačku ošetroval. Hoci presnú príčinu zranení si netrúfa určiť, všetky indície smerujú k tomu, že ich spôsobili pasce. Ich nastražovanie na akékoľvek zvieratá je však u nás prísne zakázané. Ide o trestný čin pytliactva. "Práve z dôvodov veľkého utrpenia zvierat," hovorí zoológ Pavol Majko.
Porodí, potom ju čaká operácia
Máriu, ktorá mačku s odseknutými labkami prijala, prípady znechucujú: "Sami máme štyri mačky, bojíme sa aj one. Ak sú na príčine naozaj pasce, tak je to veľmi zlé."
Podľa verdiktu veterinára mačičke, ktorú volajú Micuška, po kotení musia amputovať nohy až pri trupe. Nahalka rozhodnutie adoptívnej rodiny v prvom rade nateraz zachrániť mačiatka víta. O osude Micušky po kotení rozhodne jej zdravotný stav. "Ide o mozaiku dôvodov za a proti, čo potom. Po druhej amputácii môže byť pohyb a kvalita života mačky značne znížená," hovorí Nahalka.
Micuške môže teoreticky pomôcť špeciálny vozík, ktorý používajú psy s ochrnutými nohami. Predáva sa len v zahraničí, jeho cena sa približuje k 500 eurám. Nie je vylúčené, že by sa niekto v okolí takýto vozík podujal zhotoviť svojpomocne.
Za týranie zvierat je trestná sadzba do jedného roka. Ak ide o viac zvierat, alebo ku týraniu došlo na verejnosti, súd môže trest zvýšiť až na tri roky. Podľa inšpektorky Slobody zvierat Márie Sliackej sú tieto tresty nízke. A najmä, ak doteraz vinníci z našich súdov podľa nej vychádzajú väčšinou s podmienečným trestom.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš