Na tretie stretnutie banských miest a obcí Slovenska prišla tisícka zástupcov baníckych spolkov a cechov. Okrem Slovákov aj baníci z Česka, Poľska či Maďarska. Novovešťania na celý rok prevzali banícku štandardu do svojho držania. Na ďalší rok poputuje do Rožňavy.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Sprievod baníkov sa tiahol od hlavnej pošty celým námestím až pred brány Reduty. Prilákal stovky divákov. Mesto baníckou atmosférou doslova dýchalo.
Spomienky baníka
Ján Babič 25 rokov pracoval v bani v Rudňanoch. Pod zemou prežil pekné, no najmä ťažké chvíle. "Problémov bolo vždy dosť, som rád, že som vydržal. Ťažkú prácu v bani málokto zvládol až do dôchodku," zaspomínal si Novovešťan. Sprievod tiahnuci sa námestím pozoroval so záujmom. "Už dlho tu nič také nebolo. Som rád, že sa to uskutočnilo aj v našom meste."
Slovensko je s baníckou históriou úzko späté. Až v 493 obciach a mestách sa diala nejaká banská činnosť. Stredný Spiš nie je výnimka. Banícku tradíciu udržiavajú štyri banícke cechy. Aktívna činnosť je už len v baniach na Poráči - ťažba baritu a v Novoveskej Hute - sadrovec.
Ocenili Gelničanov
S baníctvom je späté aj starobylé mesto Gelnica. A práve toto mestečko získalo s ďalšími ocenenými jednotlivcami štátny odznak ministerstva hospodárstva za udržiavanie baníckych tradícií.
"Myslím si, že je to pre všetkých Gelničanov veľká česť a vzácne ocenenie," uviedla primátorka mesta Anna Nemčíková (KDH). "Za tieto dni odznelo na tému baníctva veľa. Dnes je rezort v úzadí, ale verím, že v budúcnosti dostane väčšiu vážnosť. Až keď sa udeje nejaké nešťastie, vtedy si uvedomíme, čo všetko pre nás tí chlapi podstupujú. No mali by sme si to uvedomovať stále. Banícky stav má mať svoju vážnosť," dodala primátorka.
Prišla aj patrónka sv. Barbora
Severočeské mesto Most je známe ťažbou hnedého uhlia. Tradícia tu siaha až do 18. storočia, v 19. pribudli aj povrchové bane. Dnes funguje iba jedna. "Ťaží sa uhlie už len pre potreby energetiky, pre domácnosti takmer vôbec," povedal primátor mesta Vlastimil Vozka. Na Spiš prišiel po 30 rokoch. Ako priznal, okrem iného aj oživiť spomienky, keď tu bol s rodinou. Spoločnosť mu robili zástupcovia Severočeských havířů a delegácia Severočeských dolů. So sebou priniesli aj sv. Barboru, patrónku baníctva a baníkov.
Prvé stretnutie bolo v Pezinku, nasledovala Handlová a po Spišskej Novej Vsi sa na budúci rok uskutoční rovnako na východe Slovenska, v Rožňave. Z rúk primátora Handlovej Rudolfa Podobu prevzal banícku štandardu do ročného držania spišskonovoveský primátor Ján Volný (Smer-SD), ktorý prisľúbil, že na ňu bude dohliadať.
Stretnutie v metropole Spiša bolo súčasťou osláv Dní mesta, ktorých vrcholom bol včerajší večerný koncert Lucie Bílej.
Všimli sme si
Malí permoníci
Žiaci ZŠ nad Medzou v Spišskej Novej Vsi si v sprievode vyskúšali úlohy baníckych škriatkov - permoníkov. Tí boli veselej povahy, baníkom pomáhali s vozíčkami, no vedeli ich aj upozorniť na nedostatky či nebezpečenstvá.
Malými pomocníkmi sa na okamih stali aj Zuzanka Žigrajová a Šimon Žemľa. "Môj dedko bol baník, veľa mi o tom rozprával," prezradil Šimon, ktorému nechýbala lampička ani malá sekerka. "O permoníkoch som nikdy predtým nepočula, ale páčia sa mi," podotkla Zuzanka. Obidvoch ich nová úloha nadchla.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš