V poslednom období sa situácia zopakovala niekoľkokrát.
STARÁ ĽUBOVŇA. Podľa niektorých miestnych by sa problémom mali vážnejšie zaoberať poslanci či vedenie mesta. Nechcú sa totiž dožiť zatopených pivníc a nebodaj aj áut odstavených vedľa bytoviek.
Na tomto mieste sa voda zlieva
"Keď prišli pred časom búrky dva dni po sebe, cesta i chodníky boli plné vody. Ak by sme neotvorili poklop pred bytovkou, v pivniciach by sme všetci mali vodu," opísal Milan Kulanga momenty, ktoré sa v ostatnom čase opakujú stále častejšie. Na Mierovej ulici vedľa kostola tiekli doslova potoky. "Bývame na takom mieste, kde sa voda zlieva, a to spôsobuje problém. Ten však majú aj v bytovke oproti, pritom tá je postavená vyššie. Ktovie, asi sú upchaté kanály," zamyslel sa Staroľubovňan.
Možno by pomohli ďalšie kanalizačné rúry
Voda sa prednedávnom valila tak silno, že zaliala cestu a chodníky do výšky niekoľkých centimetrov. "Môj kamarát musel narýchlo preparkovať auto. Na kolesách bolo vidieť, ako voda stúpa a približuje sa k prahom. Hrozilo, že mu zaleje auto aj zvnútra," prezradil Pavol. Nielen on, ale aj viacerí obyvatelia z dotknutých panelákov by boli najradšej, keby s tým zodpovední niečo čím skôr urobili. "Možno keby tu pridali dajme tomu dve rúry, ktoré by vodu odvádzali, už by to bolo lepšie. Neverím, že by to boli také vysoké náklady. Stačí totiž, ak bude nejaký priepust po silnej búrke upchatý a potom môže byť zle," dodal mladý muž.
Na ťahu sú poslanci a vedenie mesta
V čom je teda problém, sme zisťovali aj u zodpovedných. Odvádzanie dažďovej vody je v kompetencii vlastníka kanalizácie a ciest, a tým je mesto. "Snažíme sa takzvané koše na kanalizácii čistiť pravidelne. V ostatných dňoch sme nezaregistrovali sťažnosti a pokiaľ viem, voda kanalizáciou prechádza, to znamená, že ani nemôže byť upchatá," povedal Ľubomír Krett, šéf verejnoprospešných služieb. Či vidí možné riešenie tohto problému, zatiaľ nevedel povedať. Všetko tak ostáva v rukách príslušných mestských poslancov a vedenia mesta.
S množstvom zrážok sa nepočítalo
V celej veci sme oslovili aj vodárne, ktoré odvádzajú odpadovú vodu. "Pri jej projektovaní sa síce počítalo aj s odvádzaním dažďových vôd, ale nie s takou intenzívnou zrážkovou činnosťou ako v súčasnom období," povedala Božena Dická z Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti. Podľa nej k problému prispievajú aj pribúdajúce spevnené plochy ako sú parkoviská či chodníky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš