JARABINA. Nechýbal Údol, Kolačkov, Kamienka, Plaveč či Šarišské Jastrabie. Došli i susedia z Poľska. Asi najväčším prekvapením boli hostia zo Srbska, ktorí okrem návštevy príbuzných prišli predviesť aj svoje národné kroje a zvyklosti.
Zamerali sa na čepčenie nevesty
"Každý ročník je zameraný na niečo iné. Mali sme tu ukážky ľudových tradícií, remesiel obcí a regiónu. Minulý rok to boli Vianoce, predtým Veľká noc. Tento rok scenáristi pripravili čepčenie nevesty, ktoré vyvrcholilo redovým tancom," uviedol starosta obce Jarabina Mikuláš Kaňa. Každá obec, ktorá sa podujatia zúčastnila, mala pre návštevníkov Jarabiny nachystané svoje stanovište. Okrem prípravy rôznych jedál si obce nacvičili aj niekoľkominútový program, ktorý predviedli. "Musíme sa pridržiavať témy. Ide o svadbu a prezliekanie nevesty do kroja. My sme si okrem toho pripravili pre hostí aj maškrty z kysnutého cesta," spresnili rodáci z Údola, ktorí vábili svojimi zvonivými hlasmi pozornosť všetkých návštevníkov.
Dospelí si pochutnávali na pálenom
Hostia si mohli v Jarabine pochutnávať na rôznych tradičných dobrotách. Kamienske pirohy, kysnuté koláčiky, bryndzové zemiaky, holúbky či bryndzové pirohy sa zapíjali pravým domácim páleným alebo chutnou medovinou.
Aby ani deťúrence neboli ukrátené, mohli si vyskúšať prácu mladých gazdiniek. "Ja som lepila pirohy a teta kuchárka ma pochválila," spokojne vyhlásila jedna z najmladších účastníčok podujatia.
Ženích a nevesta zo Srbska zaujali krojom aj jazykom
Jarabina sa v predposlednú augustovú sobotu zahalila do rôznych farieb. Všetky farby dúhy sa totižto vystriedali na krojoch zúčastnených národov a obcí. Veľkú pozornosť si získali najmä mladomanželia zo Srbska. "V Jarabine máme vzdialenú rodinu, ktorá má rovnaké priezvisko ako my. Nikdy sme ich ešte nevideli, sme tu po prvýkrát. Veľmi sa nám tu páči a sme radi, že môžeme ukázať aj náš svadobný kroj a tradície," neskrýval svoju radosť mladučký párik.
Záver patril folklórnym súborom
Sprievod na čele so starostom obce napokon stanovištia opustil a presunul sa k pódiu. Tam sa odohrala ďalšia časť stretnutia. "Z ministerstva kultúry sme dostali financie, a preto sme si tu pozvali folklórne súbory Užhorod z Ukrajiny, zo Srbska, Kapušančan z Kapušian, Karpaťanin z Prešova. Samozrejme nechýbali ani naše domáce súbory. Pozvanie prijal aj ľudový rozprávač Michal Guzi z Humenného," dodal starosta M. Kaňa. Bohatý program sa napokon vydaril. Už dnes sa priaznivci ľudovej kultúry môžu tešiť na ďalší ročník podujatia pod názvom Poznávaj a uchovávaj tradície svojich predkov, kde sa každoročne stretávajú príbuzní a priatelia, ktorých spája láska k tradíciám.
Autor: ag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš