Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Sedemnásť horských záchranárov riskovalo svoje životy, aby spod Gerlachu vyslobodili dvojicu nezodpovedných, anglicky hovoriacich turistov. Muži z horskej služby ich zachraňovali celú noc a celý deň v krutom mraze, pri silnom nárazovom vetre, hustom snežení a v hmle. Napriek extrémnej snahe sa im mužov nepodarilo zachrániť.
VYSOKÉ TATRY. Dvaja mladíci sa vybrali v pondelok o ôsmej ráno z Popradského plesa na Gerlach. Pravdepodobne si nepozreli, aké šialené počasie ich hore čaká. Skúsení profesionálni záchranári nám potvrdili, že na Gerlach sa zvykne vyraziť minimálne o piatej ráno. "Podcenili aj čas, aj počasie," povedal horský záchranár Ján Kušnírák.
Dvojica anglicky hovoriacich turistov tam nemala čo hľadať, čo sa im nakoniec aj vypomstilo. V extrémne zlých podmienkach pri zostupe zo štítu totiž zablúdili a uviazli v 600-metrovej západnej stene Gerlachu. Podľa našich informácií sa turisti do tohto počasia dokonca nevhodne obliekli.
Brodili sa v metrovom snehu, padali aj lavíny
Na ich záchranu vyrazilo po pol desiatej v noci šesť profesionálnych záchranárov. "Cez noc bola hore teplota -4 °C, čo pocitovo znamená až - 10 °C, napadol sneh, fúkal vietor 10 m/s, ktorý na niektorých miestach nafúkal až meter snehu. Keď chlapi schádzali žľabom, dokonca začali padať aj menšie lavíny," uviedol Kušnírák.
Ešte pred polnocou muži z horskej služby nadviazali s nezodpovednými turistami svetelný kontakt, ktorý sa im po chvíľke stratil. Profesionáli celú noc ani na sekundu nezažmúrili oko. Prehľadali západnú stenu Gerlachu, no dvojicu mužov vo veku od dvadsať do tridsať rokov našli v kritickom stave až ráno, keď pomaly zomierali. "Zateplili ich a poskytli možnú pomoc," doplnil Kušnírák.
Fotografie zo záchrannej akcie nájdete tu.
Zle na tom boli aj niektorí muži z horskej
V tom čase však boli vo veľmi vážnom stave aj niektorí muži z horskej služby. Trápili ich omrzliny a vyčerpanie. Skupine horských profesionálov vyrazilo pomôcť jedenásť ďalších kolegov.
Aj napriek extrémnej snahe všetkých mužov z horskej služby to turisti nezvládli a v Tatrách zahynuli. Tento rok ide už o ôsmu a deviatu obeť našich veľhôr. "Ich totožnosť je zatiaľ nejasná," dodal Kušnírák.
Posledná skupina horských záchranárov dorazila na základňu v utorok až o pol siedmej večer. Niektorí muži boli na nohách aj 19 hodín. "Celá akcia trvala 21 hodín," spresnil Kušnírák.
Mŕtvych mladíkov transportuje vrtuľník spod Gerlachu až po zlepšení poveternostných a snehových podmienok. "Čakáme na zlepšenie počasia, naďalej má však fúkať silný arktický vietor a silno snežiť," uviedol horský záchranár.
Záchranári túry do hôr neodporúčajú
Na takéto vyčíňanie počasia na prelome augusta a septembra si horskí profesionáli pamätajú. Dôrazne preto apelujú na ľudí, aby si nateraz žiadne túry do hôr neplánovali. "Nebezpečenstvo hrozí v sedlách, na štítoch, ale aj chatách. Klesli teploty a turistické chodníky sú zľadovatené," hovoril Kušnírák.
Napríklad na Lomnickom štíte siaha ortuť teplomera do -5 stupňov. Pocitová teplota sa kvôli vetru vyšplhá aj na 10 stupňov pod nulou. Vrece so snehovou pokrývkou sa roztrhlo od výšky 1 700 metrov nad morom. Turisti by mali pozorne sledovať počasie buď na internetovej stránke HZS, no informovať sa môžu aj priamo na číslach horskej služby.
Kvôli silnému vetru dnes nepremávali ani lanovky na Skalnaté pleso a Lomnický štít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš