Podľa investičnej zmluvy do konca tohto roka tu mali vybudovať závod. Ak by tak neurobili, v zmluve je zakotvená aj klauzula o sankcii. Dodnes však nie je v Levoči po výrobnom závode ani stopy. Mesto od pokuty upúšťa. Naopak, radšej sa priklonilo k ústretovému variantu v podobe spomínanej džentlmenskej zmluvy.
LEVOČA. Takéto riešenie odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo na ostatnom rokovaní. V praxi to znamená, že Lindabu nehrozia žiadne sankcie, ak v Levoči na kúpených pozemkoch nevybuduje závod. Všetko stojí len na džentlmenskom prístupe zúčastnených strán. Nie všetci poslanci sú však zajedno. Opoziční členovia mestského parlamentu (SDKÚ-DS, KDH, OKS) dokonca na znak protestu opustili svojvoľne rokovaciu sálu.
Ústretovosť alebo radikálne riešenie?
Ešte v roku 2008 podpísalo mesto investičnú zmluvu s predchodcom Lindabu s firmou Rova. Investor kúpil od mesta pozemky po približne dve eurá za meter štvorcový. Spoločnosť mala v Levoči investovať približne 6 miliónov eur a zamestnať 140 ľudí. Ak by tak neurobili, mesto môže vymáhať sankciu vo výške 400-tisíc eur. Plány investora však zahatala finančná kríza, preto sa chce s mestom dohodnúť. Koalícia (Smer-SD, HZDS, KSS) je za ústretovosť voči spoločnosti, ktorá má podľa nich vo svete dobrý kredit. Opozícia, naopak, je za radikálne riešenie.
Chcú sa vyhnúť politickým treniciam
Švédi navrhli mestu doplatiť za pozemky 361-tisíc eur. Ide o cenu pozemkov podľa súdneho znalca. "Chceme sa tak vyhnúť zbytočným špekuláciám a politickým treniciam medzi poslancami," povedal pre Korzár predstaviteľ Lindabu Václav Stachura. Pozemky v budúcej priemyselnej zóne by si naďalej radi ponechali vo vlastníctve, v tejto chvíli však investor nevie s presnosťou povedať, kedy by v Levoči začali stavať závod. "Všetko záleží od vývoja situácie v stavebníctve," dodal V. Stachura. "Mali by sme investičnú zmluvu zrušiť a hľadať iných investorov, mohli by tak vzniknúť nové pracovné miesta," povedal na mestskom zastupiteľstve Miroslav Čurilla (SDKÚ - DS). "Chceme mať v Levoči zamestnanosť, Lindab nám však nevie zaručiť, že do piatich rokov tu postavia závod," pridal sa Vladimír Schwarzbacher (KDH). Opozícia žiadala zrušiť investičnú zmluvu, uplatniť zo strany mesta sankcie voči Lindabu a hľadať nového investora, ktorý by v dohľadnom čase vytvoril v Levoči pracovné miesta.
Platia daň za pozemky
Opačný názor však zastáva koalícia. "Lindab je obrovský koncern európskeho významu. Bolo by veľkou chybou odmietnuť takúto spoločnosť," povedal primátor Miroslav Vilkovský (Smer-SD). Podľa neho do úvahy treba brať aj to, že Švédi platia každoročne za pozemky daň, za meter štvorcový je to ročne 46,47 eura. Poslankyňa Ingrid Dzurňáková (nez.), ktorá navrhla uzatvoriť s investorom spomínanú džentlmenskú zmluvu, zase uviedla: "Už nie sme pre zahraničných investorov lákavou krajinou, pretože máme euro a pracovná sila je drahšia. Mali by sme si preto každého investora vážiť. Nemôžeme mať všetko - aj investície zo zahraničia, aj peniaze zo sankcií."
Pozemky kvôli diaľnici?
Väčšina poslancov sa priklonila k poslaneckému návrhu I. Dzurňákovej. Mesto s investorom podpíše memorandum na obdobie rokov 2010 až 2015. V zmluve sa síce investor zaviaže postaviť v Levoči závod a vytvoriť pracovné miesta, záleží však iba na jeho slušnom a serióznom prístupe, či tak urobí. V mestskom parlamente odznela aj úvaha o tom, či Lindab neplánuje s pozemkami iba obchodovať, keďže v budúcnosti tadiaľ povedie diaľnica. V. Stachura na tieto podozrenia reagoval: "Nechceme tieto pozemky kvôli biznisu, plánujeme v Levoči perspektívne investovať." Lindab je medzinárodný koncern so sídlom vo Švédsku (Grevie), ktorý sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom produktov z tenkostenných oceľových plechov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš