Práve hasičstvo je podľa domácich v Spišskej Sobote ten najtradičnejší a hlavný šport vôbec.
POPRAD. "Hasičstvo sa u nás dedí z pokolenia na pokolenie. Hasiči sú moji rodičia, súrodenci, ja a deti, jednoducho celé rodiny. Je to tak v celej Spišskej Sobote, pre mestečko je to šport a činnosť číslo jedna," hovorí Gabriela Kupková, ktorá prišla v súťaži povzbudiť svoju dcéru Veroniku. Tá s kamarátkou z družstva Kristínkou Guziovou hovorí, že hasičský šport je veľká zábava, ale zároveň zdravá drina. "Cibrí sa súdržnosť tímu, zodpovednosť, šikovnosť, kondícia, veľa aj beháme. Tréneri sú k nám ale veľmi dobrí, jednoducho nás to baví," spresňuje Veronika. Rovnakou vášňou "trpí" aj ich chlapčenský súper z družstva z Gerlachova, 11-ročný Daniel Faix. "Aj u nás v dedine tým žijeme. Je to i ťažký šport, ale veľa prinesie."
Vďaka súťaži si našla priateľa
Hlavnou disciplínou mládežníkov v nedeľu bol útok vodou. "Ide o čas. Záleží na tímovej súhre, jedni musia vzadu pripraviť veci, druhí útočia. Pre deti je to veľmi motivujúce," hovorí tréner spišskosobotského mužstva Albert Neupauer. V sobotu večer za tmy súťažili seniori. V mužskej kategórii triumfovali hasiči z Gerlachova, druhé a tretie skončili tretie a druhé mužstvo Spišskej Soboty. V ženskej kategórii tretie skončili Mlynčeky, druhá Štrba, zlato putuje do českej dedinky Rychlov. "Na víťazstvá sme teraz zvyknutí. Zápolenie v Poprade vždy spojíme aj s výletmi po okolí, keď už prídeme z takej diaľky," hovorí členka víťazného tímu Nikol Vašinová. Tá je tiež dôkazom, že hasičský šport môže byť pre človeka užitočný po rôznych stránkach. Na ešte predminulej súťaži v Spišskej Sobote počas zápolenia, keď mužstvo potrebovalo pomôcť, si našla priateľa. Ten sa hneď po zrode veľkej lásky za ňou z Popradu odsťahoval do Česka.
Hrdí Soboťania
Jarmoku dominovali aj remeselníci. "Na jarmok sa vždy tešíme, akosi cítime, že tieto remeslá tu patria a veľmi zapadnú do historickej Spišskej Soboty," hovorí Zuzana Pafková. Priznáva, že je veľmi hrdá a šťastná, že z popradských metských častí žije práve v Sobote. Jej deťom zachutili holandské sladkosti v jednom zo stánkov. "Manžel mojej šéfky je Holanďan, tak nás zhotovaniu týchto dobrôt naučil. Chutia úplne inak, ako naše sladkosti," hovorí predavačka Norika. Podľa nej zaujímavé bolo, keď sa pri stánku pristavili ľudia, ktorí nejaký čas žili v Holandsku. "Veľmi sa potešili, že mohli ochutnať, na čo si zvykli v cudzine," spresnila Norika. Košikár Alexander Vučkan trocha ľutoval počasie, že občas spŕchlo, jarmok sa mu ale i tak páčil. "Stále sa učím, ale kým som si mohol povedať, že už to viem, boli mi treba dva roky cvičenia," hovorí. Na výrobu používa prúty z vŕby a liesky. Tie si špeciálne pestuje. "Našli by sa aj v prírode, bolo by ich ale menej a menšej kvality," spresnil.
Sladkosti zo severu. Zuzana Pafková s deťmi ochutnáva holandské ľudové dobroty. Foto: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš