VYSOKÉ TATRY/ŽDIAR/BATIZOVCE. "Krehkosť detskej lebky demonštrujeme na škrupine vajíčka. Ak spadne z výšky pol metra, rozbije sa. Ak však vajíčko zhodíte s prilbou, nič sa mu nestane, prilba ho ochráni pred rozbitím," vysvetľuje Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka mestskej polície Vysoké Tatry len jednu z metód dopravnej výchovy. "Ak to deti vidia takto názorne, oveľa rýchlejšie pochopia, prečo je lepšie nosiť prilbu. Alebo reflexné vesty. Mnohí ich u nás pokladajú za smiešne, ale deti už začínajú chápať ich dôležitosť."
Podľa Štefaňáka práve dopravná výchova môže pomôcť naplniť cieľ EÚ znížiť počet úmrtí na cestách: "Sprísnením zákona o cestnej premávke sa už asi veľmi nebude môcť ísť, tu práve pomôže dopravná výchova."
Tatranská mestská polícia v spolupráci s horskou službou v rámci programu Becep v týchto dňoch deti prostredníctvom mobilného dopravného ihriska učia, ako zavolať pomoc, čo robiť a ako predísť krízovej situácii na ceste. Navštívia základné školy v meste Vysoké Tatry, Ždiar a Batizovce.
Beáta Kloudová, učiteľka ZŠ v Tatranskej Lomnici hovorí, že deti k mobilnému dopravnému ihrisku netreba vôbec naháňať a netešia sa naň len kvôli uliatiu z iných predmetov. Potvrdila to tretiačka Radka Pištová, ktorá si vyskúšala, aké to je ocitnúť sa na nosidlách horskej služby: "Je to zaujímavé, niečo sme sa naučili."
Jej spolužiak Matúš Kubík si zapamätal, že na stabilizovanie zlomeniny možno použiť konár.
Marek Krajči mal nedávno úraz: "Zlomil som si ruku, kľúčnu kosť. Teraz viem, čo robiť, ak sa niečo také stane."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš