Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Po deviatich dňoch mohla Horská záchranná služba vo Vysokých Tatrách ukončiť jednu z najnáročnejších záchranných akcií za posledné roky. Drsné tatranské počasie po viacerých pokusoch dovolilo zniesť z Gerlachu telá dvoch tragicky zosnulých horolezcov.
VYSOKÉ TATRY. Horský záchranár Igor Trgiňa, ktorý v horskej službe pôsobí 8 rokov, hovorí o jednoznačne najnáročnejšom zásahu v kariére.
Ešte predminulý pondelok večer horská služba prijala tiesňové volanie 26-ročného Austrálčana Robina a 31-ročného Edwarda z Hongkongu. Pri nepresnom udaní polohy ich hľadali počas noci v extrémnom počasí od Zadného vrcholu Gerlachu po jeho hrebeni zhora nadol. Akcia trvala 21 hodín. Horolezci miesto Batizovského žľabu, ktorý je zostupovou cestou, vošli do Grossovho. "Kto to pozná, by tadiaľ nešiel, nie je to cesta pre zostup, aj keď spočiatku láka menšou strminou," spresnil Trgiňa.
Našli ich až nadránom v kritickom stave podchladených, ich životy už nebolo možné zachrániť. Záchranári riskovali svoje životy. Podľa Trgiňu sa riziká neustále znásobovali.
"Z ničoho nič nastúpili zimné podmienky, viacerých postihli menšie omrzliny. V jednej chvíli začal povoľovať aj štand, ak by sa povolil celý, strhol by i zachranárov," uvádza len niektoré príklady z prvej časti akcie Trgiňa.
Presná norma nie je
Podľa čoho sa rozhoduje, či záchrannú akciu prerušiť? "Neexistuje na to žiadna norma. V civilizovanom svete sa zhodnotí riziko, ak je prípustné, ide sa ďalej, ak nie, akcia sa stopne. Je tu u nás navyše akýsi záchranársky hormón, ktorý to riziko v nás potláča a dovoľuje ísť poza neho," vysvetlil Trgiňa. Keď však zistili, že život horolezcov zachrániť už nemožno, transport tiel odložili.
Ani ten však nebol jednoduchý. Počasie ho umožnilo až dnes. Záchranára Petra Šperku v utorok pri príprave tiel na transport na mieste len o meter minula lavína. "Teraz nám zase počasie dalo iba polhodinku na to, aby sme postihnutých preniesli vrtuľníkom," spresnil Šperka. Sám na palci pred 10 dňami utrpel malú omrzlinu. Navyše ho v jednom momente zasypal sneh až po ramená.
Šperka ako horolezec záchrannú akciu v Tatrách k expedícii v Himalájach prirovnávať nechce: "Rozdielny je cieľ, tam je to vrchol, tu záchrana života. Preto sa pri takýchto zlých podmienkach v expedícii počká, pri záchrane sa pokračuje," spresnil.
Porušili takmer všetko
Podľa Trgiňu, ak sa dá urobiť 100 chýb, nešťastní horolezci ich na Gerlachu urobili 99. Akoby ignorovali predpoveď počasia, nemali dostatočné oblečenie, na túru vyrazili neskoro. Nedalo by sa napríklad zakázať za takýchto podmienok na štít vstúpiť? Podľa náčelníka horskej služby v Tatrách Martina Kulangu by to v praxi nefungovalo. "Kto ide na štíty, nie je obyčajný turista. Je na ňom, aby pravidlá dodržal."
Podľa Kulangu je nevyhnutnosťou sledovať predpoveď počasia a na základe nej nastaviť parametre túry. Kvalitné predpovede sú podľa neho pohodlne dostupné na stránke SHMÚ alebo aj horskej služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš