Päť z nich budú môcť využívať samy mamičky priamo v domácnostiach. Prístroje bude oddelenie zapožičiavať do domáceho používania.
LEVOČA. Monitor neustále sleduje dýchanie a dychové pohyby dieťaťa. Ak sa dýchanie zastaví na dobu dlhšiu ako 20 sekúnd, alebo ak sa frekvencia zníži pod 10 dychov za minútu, upozorní na to zvukovým a svetelným signálom. Prístroj nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie a varuje rodiča v prípade ohrozenia života.
Rizikom sú aj prikrývky, vankúše či hračky
"Ak dieťa prestane celkom dýchať alebo má nepravidelné dýchanie, pri zvracaní či pri upchatom nošteku, prístroj okamžite zareaguje na každú zmenu dýchacích pohybov dieťaťa. Je výbornou prevenciou. Zvyšuje komfort života dieťaťa a jeho matky. Tá nemusí byť stále v strehu, keď dieťa nechá v postieľke, či sa mu dobre dýcha, či sa neudusí. Je to určite o väčšej pohode matky a bezpečí dieťaťa," zdôraznila vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia Katarína Tancárová.
Ako uviedla, doposiaľ tieto prístroje na oddelení chýbali. Ich uplatnenie vidí najmä u rizikových detí. Teda tých, ktoré už majú podobný prípad v rodinnej anamnéze, u detí matiek fajčiarok, alebo pri výskyte náhleho úmrtia dieťaťa v rodine či u detí, ktoré to majú v tzv. osobnej anamnéze, ale aj pri nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa.
"Novorodenci s poruchami dýchania či deti, ktoré boli po pôrode napojené na dýchacie prístroje a pod.," upresnila lekárka. Rizikové sú však aj rôzne prikrývky, vankúše či hračky v postieľkach alebo aj prehriatie dieťaťa.
Domáci pomocník
Samotné využívanie prístroja v domácom prostredí má tiež svoje opodstatnenie. Obsluhu prístroja pritom zvládne každý rodič. Pod matrac do postieľky sa vloží podložka prístroja, ktorá citlivo reaguje na akýkoľvek pohyb dieťaťa.
"Myslím si, že takýto prístroj je dobrá vec. Pri prvorodenej dcérke som mala vždy strach, keď ju nechám samotnú v postieľke. Pri druhom dieťati som už bola pokojnejšia. Matky sa vždy o svoje deti boja," uviedla matka dvoch detí Stanislava Veneková.
"Ešte som o tom neuvažovala. Ak to však môže zachrániť život dieťaťa, tak prečo nie," zamyslela sa Nikola Tatarková.
"Počula som už o prípadoch náhleho úmrtia novorodencov. Je to hrozné, stratiť dieťa. Ako matka to chápem. O týchto prístrojoch som však ešte nepočula, ale môžu byť dobrou pomocou pre matky," dodala ďalšia mamička Soňa Kristinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš