VYSOKÉ TATRY. Združenie cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry hodnotí letnú sezónu ako veľmi dobrú. Riaditeľ ZCR Peter Chudý informoval, že sa dá hovoriť o šesť až sedempercentnom zvýšení návštevnosti oproti minulému roku.
"Tie výsledky sú priaznivé, potvrdilo sa, že mesiac august je vždy najnavštevovanejší," uviedol Chudý.
Hotely boli najvyťaženejšie v druhom a treťom augustovom týždni, keď sa obsadenosť hotelov pohybovala na úrovni 80 až 90 percent. V ďalších mesiacoch to bolo okolo 60 - 70 percent.
"Dosť nás prekvapil záver leta, posledný augustový týždeň návštevnosť klesla, čo mohlo byť spôsobené príchodom zlého počasia," konštatoval.
Na návštevnosti Vysokých Tatier zanechali svoje aj povodne, najviac sa to prejavilo v máji a prvom júnovom týždni, keď neprišlo do Tatier až tak veľa turistov. "Potom ako keby ľudia čakali na to krajšie počasie, v druhej polovici bol jún lepší ako minulého roku," uviedol Chudý.
Pomohlo aj bezplatné parkovanie, pribudlo Čechov
Podľa neho bolo dobrým krokom pre turistov rozhodnutie mesta Vysoké Tatry, že parkovanie pre ubytovaných hostí bude na mestských parkoviskách zadarmo. Toto bezplatné parkovanie pre viacdenných hostí bude pokračovať aj v septembri.
Paradoxom podľa Chudého je, že o parkovaní zadarmo vedeli viac prichádzajúci turisti ako samotní hotelieri.
Klientela sa vo Vysokých Tatrách veľmi nezmenila, teší však nárast českých turistov. Najviac Tatry navštevujú tradične Poliaci, Slováci a Česi, na začiatku leta sa zvýšil počet po nemecky hovoriacich turistov, či už zo samotného Nemecka, Švajčiarska a Rakúska.
"Takisto je pozitívny nárast počtu hostí z pobaltských krajín, predovšetkým z Litvy, aj keď hospodárska situácia tam nie je ideálna," konštatoval Chudý.
Ďalej uviedol, že do situácie spred dvoch rokov, keď bola sezóna najsilnejšia, sa môžu Vysoké Tatry dostať tak do dvoch rokov.
"Hospodárska kríza má ešte svoje dopady aj v súčasnosti, najmä čo sa týka počtu nezamestnaných, návrat k pôvodným číslam je beh na dlhé trate, pretože dopad hospodárskej krízy nie je krátkodobý ako napríklad na priemysel, ale trvá dva aj tri roky," zhodnotil Chudý.
Sťažnosti na dopravu a chýbajúcu zábavu
Dodal, že turisti pozitívne vnímali, že sa naďalej v Tatrách buduje niečo nové, skrášľujú sa priestory a rozvíjajú sa jednotlivé mestské časti. "Negatívom bola určite doprava, ktorá je stále problémová, niektorým turistom, naopak, vadilo, že je v Tatrách veľa rozostavaných budov," priblížil riaditeľ ZCR.
Mnohým návštevníkom tiež prekážalo, že v noci sa v našich veľhorách takmer nič nedeje. Chudý to zdôvodnil tým, že mesto Vysoké Tatry sa nachádza na území národného parku, a preto tu zábava nikdy nebude taká bujará ako napríklad v podhorí.
Čakajú na september, brzdou je sneh
Podľa neho sa však letná sezóna ešte neskončila, očakáva, že s príchodom babieho leta turisti ešte využijú pekné počasie. V septembri sa niekedy návštevnosť vyrovná letným mesiacom, v lete je väčší predpoklad vzniku búrok.
V nadmorskej výške nad 2 000 metrov nad morom sa momentálne nachádza sneh, Horská záchranná služba (HZS) preto neodporúča prechod cez vysokohorské sedlá alebo výstupy na jednotlivé štíty. "Turistické chodníky v nižších polohách sú schodné, je však potrebné dbať na teplé oblečenie a dobrú výstroj a výzbroj," zdôraznil riaditeľ HZS Jozef Janiga.
Podľa neho je predpoklad, že sneh, ktorý v Tatrách napadol minulý týždeň, sa ešte roztopí, možno aj v priebehu niekoľkých dní. Na severnej strane Tatier sa však udrží dlhšie.
Súčasná tvár Tatier. Vo vysokých polohách je dosť veľa snehu. Foto: TASR/Pavol Bendík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš