Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Udalosť, ktorú Slovensko môže zažiť len raz za 28 rokov. Vysoké Tatry sa pripravujú na veľké stretnutie najvyšších vojenských veliteľov armád krajín NATO. Podľa našich informácií prísnosť a rozsah bezpečnostných opatrení oveľa prekonáva tie z návštev britskej kráľovnej či pápeža.
VYSOKÉ TATRY. Len dnes sa uvoľnilo prísne informačné embargo, keď ministerstvo obrany poskytlo o akcii aspoň niektoré informácie. Hoci prípravy v samotných Tatrách prebiehajú už od jari.
Podľa náčelníka mestskej polície Vysokých Tatier Miroslava Kolodzeja pre návštevníkov veľhôr počas konania summitu v piatok a cez víkend turistov nečakajú veľké obmedzenia. "Návštevníci sú vítaní, netreba mať obavy," povedal.
Napriek tomu podľa našich informácií rozsah a charakter bezpečnostných opatrení sa nedá porovnať s napríklad i tak prísnym postupom počas návštevy britskej kráľovnej.
Do Tatier o strategických koncepciách, operáciách v Afganistane a Kosove prídu rokovať náčelníci generálnych štábov jednotlivých armád 28-členských štátov. Ľudí, ktorých určite nemajú v láske teroristi a iné nebezpečné živly sveta.
Keďže toto vrcholové rokovanie sa koná len raz ročne a vždy v inej krajine, Slovensko ho bude môcť hostiť až o 28 rokov.
Môžu pomôcť Tatrám
Rokovania sa uskutočnia v kongresovej časti hotela Bellevue v Starom Smokovci. Podľa jeho riaditeľky Janky Gantnerovej summit pomôže celým Tatrám. "Napríklad ich zviditeľneniu, že tu je možné usporiadať také podujatia," povedala Gantnerová.
Aj keď ide o summit NATO, účastníkov nečaká žiadna vojenská strava. "Pripravili sme špeciálne gala menu," povedala Gantnerová. Kvôli bezpečnosti do kuchyne okrem kuchárov nakúkajú aj bezpečnostní agenti. Menu je pre všetkých účastníkov rovnaké. Špeciality podľa národných kuchýň sa nebudú robiť.
Nový parčík NATO v Smokovci
Sprievodný program, ktorý spropaguje turistické krásy regiónu, sa nesie v znamení piatich T.
"Pri otvorení konferencie zaznejú aj zvuky trombít, tradičných tatranských hudobných nástrojov," povedal hovorca našich ozbrojených síl Milan Vanga o druhom T.
To prvé predstavujú samotné Tatry.
Tretie T (z anglického trees) symbolizuje snahu krajín NATO prispieť k obnove tatranského lesa zničeného vo veľkej víchrci. Stromy vysadia náčelníci obrany a budú ich sprevádzať štítky. V Smokovci takto vnikne nový parčík a oddychová zóna, ktorá bude slúžiť ľuďom.
Štvrtým T (z ang. Tour) sú výlety na Lomnický štít, Skalnaté pleso, Spišský hrad a do Levoče.
Na návšteve Červeného kláštora v Pieninách sa schováva posledné T – Trust (po slovensky dôvera). Tu náčelníci generálnych štábov budú pasovaní za goralov, ako prejav dôvery v komunite rozvážnych a silných horských ľudí.
Na tomto mieste v Starom Smokovci vyrastie „Lesík Nato", ktorom generáli vysadia 33 límb. Foto: Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš