P0ODTATRANSKÝ REGIÓN. Pokoj vo volebných miestnostiach pod Tatrami spestril volič, ktorý prišiel k referendu do okrskovej miestnosti na popradskom mestskom úrade. Členov komisie zamestnal sťažnosťou.
"Tvrdil, že nakoľko bola STV zainteresovaná do referendových otázok, snažila sa zmariť referendum, čo je v rozpore so zákonom. Volič hovoril, že STV nemala záujem propagovať referendum," vysvetľoval predseda okrskovej volebnej komisie František Bednár. Komisia s ním spísala ponosu, predseda ju postúpil obvodnej volebnej komisii.
V Poprade chodilo viac mladších voličov
Z 2 369 ľudí odvolilo o štvrtej popludní na Mestskom úrade v Poprade iba 268 voličov, čo bolo v tom čase približne 10,6 %. Predsedu komisie prekvapilo, že prišlo viac mladých ľudí. "Zhruba 60 % tu boli mladší voliči, hlavne zrána k nám prišlo asi 40 % starších ľudí," hovoril Bednár.
Okrsková komisia do neskorého popoludnia išla s prenosnou urnou k štyrom voličom. Šancu voliť cez voličský preukaz v čase našej návštevy u nich využilo osemnásť ľudí. "Doteraz prišlo pätnásť študentov a traja vojaci," poznamenal šéf komisie.
Právo voliť chcel využiť aj jeden nesvojprávny človek, ktorého komisia musela stopnúť.
Popradčan: Nech sú politici ako bežní ľudia...
Dvadsaťdvaročného voliča Maroša Benčíka z Popradu zaujali v referende hlavne dve otázky, kvôli ktorým neváhal a dorazil. "Voľby cez internet a predovšetkým obmedziť poslaneckú imunitu. Chcem, aby aj politici boli braní ako normálni smrteľníci a nie ako polobohovia," zostra zareagoval Maroš.
Podľa Popradčanky Anny Tomajkovej sa najviac páčila otázka zníženia počtu poslancov zo 150 na 100. "Toľko členný parlament je podľa mňa zbytočný. Dalo by sa na tom slušne ušetriť. Rovnako tak mi vadia ich predražené autá," doplnila. Referendum neodignorovala aj kvôli tomu, že bolo príliš drahé.
Problémy s ťažkou formuláciou otázok
O štvrť na dve popoludní navštívilo okrskovú volebnú komisiu v základnej škole v podtatranskej obci Huncovce z 816 voličov presne 58. Bolo to okolo 8 %. Päťčlenná okrsková komisia vyšla s prenosnou urnou k trom ľuďom. U Huncovčana Petra Vilčeka najviac zarezonovala najmä otázka poslaneckej imunity. "Pred zákonom sme si predsa všetci rovní. Aj keď referendum neprejde, myslím, že môj hlas má zmysel, aby poslanci a vláda vedela, čo si ľudia myslia a v parlamente kľúčové otázky nakoniec ústavnou väčšinou odsúhlasili," ozrejmil Vilček.
Viacerí voliči spod Tatier sa zhodli na tom, že referenedové otázky boli napísané veľmi komplikovane a nešťastne. Za plentou preto strávili oveľa viac času, než predpokladali, s obavami, či zodpovedali tak, ako pôvodne chceli.
Ako hlasovali podtatranskí primátori a starostovia?
Referendum pod Tatrami zožalo najväčší úspech v obvode Poprad. V tesnom závese bol obvod Kežmarok a najmenej sympatizantov k referendovým otázkam sa našlo v obvode Stará Ľubovňa. My sme sa pozreli "na zúbky" podtatranských primátorov a starostov.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Účasť na sobotnom referende sme zisťovali mailovou otázkou, ktorú sme zaslali primátorom a starostom všetkých miest a obcí v okrese Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Z 29 miest a obcí v Popradskom okrese sme dostali odpoveď iba od piatich šéfov mestských a obecných úradov. Z toho štyria referendové otázky podporili. Do jednej z obcí naša pošta nedorazila.
Primátor najväčšej podtatranskej metropoly Anton Danko (nez.) svoje právo hlasovať nevyužil. "Napriek tomu, že sa s väčšinou otázok v referende stotožňujem, vrátane obmedzenia poslaneckej imunity, referenda sa nezúčastním. Považujem ho len za neúprimnú, predvolebnú a stranícku politiku strany SaS."
Okres Poprad
Anna Krajčová, starostka Mlynice, si referendum nenechala ujsť. "Za právo slobodnej voľby kedysi vyhasli aj životy, dnes to slobodné právo mnohí 'zahodia do koša' a spolu s ním aj vynaložené nemalé finančné prostriedky spojené s usporiadaním," dôvodila.
Svoje občianske právo využil aj starosta Štrby Michal Sýkora (nez.) "Vyjadril som tým môj osobný postoj k hlasovaniu, ale aj k problémom, ktorým sa venujem. Keďže vyznávam princípy občianskej spoločnosti, občania by podľa mňa mali využiť svoje právo a vyjadriť sa."
Aj starosta obce Hranovnica, Martin Benko využil nástroj demokracie. "Nie je mi všetko jedno, čo sa deje. Hádky okolo poslaneckej imunity sú len dôkazom toho, akých poslancov máme zvolených. Zodpovedný poslanec nemá problém s poslaneckou imunitou. Referendom môžeme pomôcť parlamentu zbaviť sa nezodpovedných," reagoval.
K referendovej urne v obvode Poprad prišlo celkove až 24,37 % voličov.
Okres Kežmarok
Zo 42 miest a obcí okresu Kežmarok na našu otázku zareagovalo dokopy 9 starostov a primátorov. Z toho šiesti na referendum išli, dvaja nie a jeden starosta sa rozhodoval až v sobotu. Na desať úradov otázka neprišla. Kežmarský primátor Igor Šajtlava (nez.) v referende nehlasoval kvôli služobnej ceste v zahraničí.
Miloš Pitvor, starosta obce Vlková neprišiel kvôli prístupu ústavných činiteľov. "Vyhlásenia politikov zavádzajú verejnosť a kampaň, o ktorej sa skoro nevie, je znovu dôvodom na roztržky medzi politickými stranami. Občania opäť nevedia, kto hovorí pravdu a kto verejnosť zavádza. Zaráža ma aj prístup politickej strany, ktorá referendum iniciovala. Financie vynaložené na toto referendum sa dali využiť oveľa efektívnejšie."
V obvode Kežmarok prišlo celkove 21,31 % voličov.
Okres Stará Ľubovňa
Zo 44 miest a obcí v okrese Stará Ľubovňa sa ozvalo šesť šéfov miest a obcí. Piati z nich do referendových miestností zavítali. Urobila tak aj starostka obce Matysová. "Je to jeden z mála nástrojov, ktorým môžem zmeniť veci. Myslím, že všetci ľudia by sa mali zúčastňovať na všetkých voľbách aj referendách, aby bola vždy jasná vôľa ľudu. Výsledky musia byť pre politikov zákonom," ozrejmila starostka Jana Sčensná.
Z Mestského úradu v Podolínci sme dostali odpoveď, že ich šéf je mimo úradu, a preto nám odpovedať nemôže. Do piatich obcí mail pravdepodobne kvôli chybnej adrese na internete nedorazil. V obvode Stará Ľubovňa vyjadrilo svoj postoj k referendu iba 19,14 % ľudí.
Marie Melníková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš