Vedenie školy si myslí, že za to môže slabá informovanosť, zlé jazyky, dezinformácie, zmena v školskom zákone či žiadna propagácia zo strany základných škôl. Na oboch popradských gymnáziách síce tiež pokles žiakov pocítili, no s otvorením prím problém nemali.
KEŽMAROK/POPRAD. Keď nastal boom osemročných gymnázií, bol v Kežmarku veľký problém dostať sa do výberu najlepších. Dnes hrozí škole zánik.
"Pamätám, že prvý rok sa do primy hlásilo približne 90 žiakov, neskôr okolo 60 až 70. Prijímali sme 30," zaspomínala si riaditeľka kežmarského gymnázia Helena Gardošová. Vlani si však podalo prihlášku už iba 15 budúcich primánov. "Nemali sme z čoho vyberať, preto sme triedu neotvorili."
Základné školy neinformujú?
Prima v Kežmarku nefunguje už druhý rok. Vtedy za to mohla zmena v školskom zákone, ktorá hovorí, že na osemročné gymnáziá sa môžu hlásiť nie žiaci štvrtého, ale až piateho ročníka. Gardošová tvrdí, že k poklesu študentov prispel jednak zákon, ale aj zlé jazyky. Tie vraj šírili, že je to štúdium, ktoré sa neosvedčilo a bude sa rušiť, čím u rodičov vyvolali pochybnosti.
Riaditeľka povedala, že za nízkym záujmom je aj zlá informovanosť: "Základné školy viac-menej neposkytujú informácie o osemročnom štúdiu. Berú nás ako konkurenciu." Podľa nej ak si za tým nejde rodič sám, nič sa nedozvie.
"Nemáme s tým problém, keď chce dieťa odísť. Dokonca ich pripravujeme na prijímacie skúšky," oponoval riaditeľ popradskej Základnej školy Jarná Ján Košťálik.
Dvoch žiakov školy, Martinky Bilichovej a Kristiána Kállayho sme sa opýtali, či neuvažovali o prechode na gymnázium. Šiestačku Martinku pôvodne gymnázium lákalo, no zvíťazila jej láska k angličtine. Na gymnáziu by musela presedlať na nemčinu. Kristián sa rozhodol zostať na základnej škole kvôli futbalu a ockovi: "Tatko chodil na gymnázium. Povedal mi, že nestíhal chodiť von, a musel sa iba učiť. Tu je to ideálne, stíham hrať futbal aj školu."
Chaos spôsobili aj termíny prihlášok
V Kežmarku spôsobili chaos aj termíny prihlášok. "Do primy sa u nás kedysi podávali prihlášky o čosi neskôr, ako na štvorročné gymnázium, teraz je to všetko v rovnakom dátume. Takto sme vlani prišli o tri deti, ktorých rodičia sa spamätali neskoro," vysvetlila Helena Gardošová.
Objavujú sa aj názory, že osemročné gymnázium deťom pokazí detstvo. "Kto je naozaj nadaný, študuje ľahko a nie je to preňho extrémna záťaž," zareagovala riaditeľka.
Gymnázium sa na budúci rok ešte stále môže pokúsiť vytvoriť primu s minimálne 22 žiakmi. "Ak sa nám to nepodarí, je tu reálna hrozba zániku," doplnila Gardošová.
V Poprade kríza nehrozí
Aj na dvoch popradských gymnáziách majú menej študentov, no primy bez problémov otvorili. Pre porovnanie, na Gymnázium D. Tatarku sa roky predtým hlásilo aj 160 študentov, vlani ich bolo už len 120. "Prijali sme 58 detí a otvorili dva ročníky," povedal riaditeľ školy Dušan Nebus.
Myslí si, že za pozitívnym číslom je tradícia školy a možnosť v rámci nej prejsť na bilingválne štúdium.
Na Gymnáziu Kukučínova sa hlásilo 40 až 50 detí, minulý rok už mali iba tridsať záujemcov, z ktorých vzali 27.
Nie je už gymnázium atraktívne?
Naopak, z menšieho odchodu na osemročné gymnáziá sa tešia riaditelia základných škôl, ktorí sa snažia všemožnými lákadlami žiakov udržať. "Máme výberové triedy pre talentovaných žiakov, napríklad športové či jazykové. K dispozícii je 29 krúžkov, moderný športový areál a netradične u nás decká učíme aj golfu," povedal riaditeľ popradskej ZŠ Jarná Ján Košťálik.
Aj na ich škole zaregistroval menší odliv detí na osemročné gymnázium. "Kedysi sme prišli aj o 11 detičiek, vlani išli na gymnázium iba traja. Žiaci dávajú veľkú váhu aj tomu, čo im povedia kamaráti." Upozornil aj na ďalší problém - neustále klesajúcu pôrodnosť, kvôli ktorej drie školské lavice každý rok čoraz menej žiakov.
Autor: Marie Melníková & lab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš