BRATISLAVA. Roky pretrvávajúce problémy s nedoriešenými vlastníckymi vzťahmi, dve správcovské organizácie na jeho území, hospodárska ťažba či celkovo rozdielny prístup k zachovaniu tohto unikátneho prírodného komplexu ho vo veľkej miere vyraďujú zo skupiny štandardných národných parkov.
Na konferencii, ktorú dnes v Bratislave organizovala americká a poľská ambasáda, sa odborníci zamýšľali nad tým, aký osud čaká slovenské veľhory. Bývalý riaditeľ Správy TANAPu Tomáš Vančura uviedol, že komplikovaná situácia trvá už veľmi dlho, veľa vecí sa už "prehralo" a nedá sa vrátiť späť, ale TANAP by si napriek tomu zaslúžil, aby sa jeho bohatstvo chránilo spôsobom bežným všade vo svete.
Príklad poľskej strany Tatier a RMNP, ktorých zástupcovia prezentovali v hlavnom meste SR svoje poznatky, podľa neho svedčí o tom, že chránené územia sú predovšetkým miestom, ktoré by nemali zaťažovať žiadne ekonomické aktivity a mali by plniť hlavne funkcie rekreačnú alebo liečebnú. Predsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mária Sabolová (KDH) súhlasí s tým, že v našich Tatrách chýba jeden správca. Situácia sa pred 15 rokmi vyvinula tak, že odvtedy pôsobí na tomto území Správa TANAPu v gescii rezortu životného prostredia a Štátne lesy TANAP, ktoré patria pod ministerstvo pôdohospodárstva.
Ako Sabolová uviedla v rozhovore pre TASR, konflikt ochrany prírody a hospodárskych činností treba konečne doriešiť, novelizovať zákony o ochrane prírody či o lesoch. Pripomenula, že koalícia má vo svojom programe vysporiadanie vlastníckych vzťahov v štvrtom a piatom stupni ochrany, dotiahnutie zonácie Tatier tak, aby bola aj v prospech turizmu, ale aj v záujme ochrany prírody aj otvorenie diskusie o prehodnotení stupňov ochrany s odborníkmi, nie politikmi.
Podujatie s názvom Lesný manažment v Tatrách (Zachovanie chránených oblastí v dobe klimatických zmien) poctili svojou účasťou aj veľvyslanci krajín, ktoré by Slovensku mohli ísť v otázke ochrany prírody príkladom. Poľský veľvyslanec Andrej Krawczyk pripomenul, že Tatry sú spoločnou históriou oboch národov, a preto sa ich ochranou treba vážne zaoberať.
Americký ambasádor Theodore Sedgwick poznamenal, že mnoho faktorov poukazuje na to, že sa s klímou deje niečo neprirodzené. Tento kedysi aktívny ochranár vyjadril nádej, že verejnosť bude tlačiť na politických lídrov, aby situáciu nepodceňovali. Rovnako dúfa, že spolupráca medzi Slovenskom, Poľskom a USA bude v tejto oblasti intenzívne pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš