V daždi, hmle a zime pátralo po zranenom horolezcovi z Poľska v oblasti Kežmarského a Huncovského štítu 88 horských záchranárov z celého Slovenska. Celého uzimeného ho našli po asi 40 hodinách.
VYSOKÉ TATRY. Poliak prežil dve neuveriteľne kruté noci v zime, hmle a vetre vysoko v horách. Muži z horskej služby ho našli dnes okolo poludnia po 40 hodinách živého a pri vedomí v severnej stene Malého Kežmarského štítu.
Stratili sa
Poľský horolezec sa spolu s kamarátkou vybral v sobotu na Kežmarský štít. Pri zostupe a v hustej hmle však nevideli ani na krok. "Stratili orientáciu, poľský horolezec sa pošmykol a padal asi 30 metrov," povedal horský záchranár Ján Kušnírák (na snímke Marie Melníkovej).
Celé utrpenie sa začalo, keď si Poliak zranil nohu a nemohol kráčať ďalej.
Dvojica z Poľska sa pokúšala dovolať pomoci. Na miesto ešte v sobotu večer, krátko po deviatej, vyrazila partia 26 záchranárov z horskej služby.
Prvej stopy sa chlapi z horskej dočkali až ráno okolo desiatej, keď na magistrále stretli Poľku, ktorá prečkala noc s raneným horolezcom.
"Zateplila ho dvoma bundami, tričkami a uložila pod skalu. Keďže ho uchránila pred vetrom a dažďom, šancu na prežitie určite mal. Do kariet mu hralo aj to, že teploty neboli pod nulou. Záviselo však veľa aj od jeho psychiky," reagoval Kušnírák.
Záchranári nevedeli, kde majú hľadať
"Poľka bola natoľko dezorientovaná, že chlapcom z horskej služby nevedela upresniť, kde jej kamarát je," reagoval Kušnírák.
Záchranárom navyše komplikovala náročnú pátračku hustá hmla. "Kvôli tomu nemohol na miesto vyraziť vrtuľník," hovoril horský záchranár.
Záchranári premočenú, mierne podchladenú lezkyňu odprevadili do budovy HZS v Starom Smokovci a následne pokračovali v pátraní v oblasti Kežmarského štítu až do pondelkového rána.
Okolo 10. hodiny sa im podarilo získať hlasový kontakt s postihnutým v oblasti hrebeňa vedúceho z Malého Kežmarského štítu na Veľkú Svišťovku, avšak pre pretrvávajúcu hmlu sa k horolezcovi dostali až o hodinu neskôr.
Postihnutý sa nachádzal v severnej stene Malého Kežmarského štítu, teda v úplne inej lokalite, ako horolezci opísali, čo znemožnilo jeho rýchle nájdenie.
Pacientovi bola okamžite poskytnutá prvá pomoc. Vzhľadom na fakt, že sa nachádzal vo vážnom stave silne podchladený, bol prostredníctvom technických pomôcok vytiahnutý na hrebeň a následne spustený do Huncovskej dolinky.
Záchranári HZS ho odtiaľ postupne transportovali na Skalnaté pleso a do Tatranskej Lomnice, kde ho prevzala posádka rýchlej lekárskej pomoci.
O život poľského horolezca bojovalo celkove až 88 profesionálnych aj dobrovoľných záchranárov so štyrmi psovodmi, ktorí hľadali stopu hlavne v spodných polohách veľhôr.

V oblasti Kežmarského a Huncovského štítu hľadalo Poliaka 88 horských záchranárov. Napokon bol však v severnej stene Malého Kežmarského štítu (na fotografii za pravým hrebeňom nad Huncovskou kotlinou). Reprofoto: mel
Autor: hzs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš