LEVOČA. Policajtom komplikuje prácu skutočnosť, že žobranie nezakazuje žiadna právna norma. Martin má 10 rokov a patrí ku skupine detí, ktorá žobre. Jeho otec počas našej návštevy nervózne kričí, že so svojím synom si nevie rady. Je vdovec, má desať detí. Ako nám povedal, je odhodlaný dať syna do ústavu.
"Ráno ide do školy, vydrží tam do tretej vyučovacej hodiny. Potom ujde, neviem kam. Ja ho žobrať neposielam, iba mi hanbu robí," povedal nám otec Martina, Peter Lacko.
Martin práve prichádza domov, v ruke si nesie kostru hračkárskeho auta, ktorú našiel na smetisku. Len čo nás vidí, chvíľu váha, či utiecť alebo nie. Napokon sa rozhodne pokračovať v ceste domov. "No povedz niečo o svojom žobraní," povzbudzuje otec syna.
Martin nakoniec nesmelo rozpráva, že najvýhodnejšie je žobrať pred supermarketom. "Dajú mi aj po jednom eure. Za peniaze si kupujem hlavne keksy," povedal Martin.
Sľúbila, že už to robiť nebude
Žobrať chodieva aj 12-ročná Ingrid. Jej matka, Ingrid Čonková nám povedala, že o žobraní svojej dcéry nevedala. "Mám sedem detí, len s Ingrid sú problémy. O žobraní som sa dozvedela, až keď ma predvolali na úrad. Dcéra sľúbila, že už to robiť nebude. Neviem, prečo žobrala, žiadne peniaze domov nenosila," povedala nám táto Levočanka.
Zákon žobranie nezakazuje
"Uvažovali sme, že by sme problém riešili prijatím všeobecne záväzného nariadenia, ktoré by zakazovalo žobranie na území mesta. Bolo to by však zbytočné. Viem, že iným slovenským mestám napadol takéto nariadenie prokurátor," opísal nám náčelník Mestskej polície v Levoči Peter Hromjak.
Ako nám ďalej povedal, problém môžu riešiť takzvanou okľukou, a to vtedy, ak žobranie vzbudzuje verejné pohoršenie. Situácia v Levoči je špecifická, pretože žobrú deti. Dokonca, ako nám policajti povedali, detských žobrákov museli riešiť aj nedávno, keď do Levoče prišli hostia sammitu NATO. Skupina detí bola okamžite pred radnicou pripravená žobrať.
Dozrú na to, aby deti nežobrali
Polícia rieši problém so sociálnou kurátorkou. Ako nám povedali na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, spojili sa už s rodičmi detí. Tí, po pohovore, podpísali vyhlásenie, že dozrú na to, aby ich deti nežobrali. Ak žobranie neustane, zo strany rodičov pôjde o zanedbávanie starostlivosti o deti a malí žobráci môžu skončiť v ústavnej starostlivosti.
Žobrákom dajú dvadsať až tridsať centov
Včera sme v Levoči stretli zájazd turistov zo Slovinska. Návštevníci nám povedali, že žiadnych detských žobrákov nestretli. Starší manželský pár nám povedal, že určite by deťom niečo dali, pretože niet vraj smutnejší pohľad ako na žobrajúce deti.
Ako nám povedal P. Hromjak, paradoxne, domáci aj turisti žobrajúcim deťom prispievajú. Ide o priemernú sumu dvadsať až tridsať centov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš