STARÁ ĽUBOVŇA. Hoci má mesto v evidencii vyše sto žiadostí, na bývanie v nájomnom byte sa cíti približne tretina ich podávateľov. Tento fakt nedávno overovalo mesto v súvislosti s blížiacim sa odovzdávaním bytov na sídlisku Východ.
Do nájomných bytov Za vodou sa bude vyberať z 30 žiadostí
Onedlho by mesto malo odovzdať do užívania bytovku Za vodou. Kým minulý rok tu skolaudovali 16-bytovú jednotku, tento rok pribudne stavba o čosi väčšia, s 26 bytmi. "Aktualizovali sme 101 žiadostí o bývanie, z ktorých sa nám ozvali 36 záujemcovia. Bytová komisia z nich prehodnocovala každú jednu žiadosť, pričom vyhovujúcich ostalo 30 žiadostí. Z nich by sa mali žrebovať nájomníci do novej bytovky," priblížil Ján Petrus, vedúci oddelenia bytovej politiky. Aj tie žiadosti, na ktoré sa ľudia neozvali, však stále naďalej ostanú v evidencii magistrátu. "Ku koncu roka ich budeme aktualizovať, aby sme neviedli mŕtve duše," poznamenal J. Petrus.
Dôvody straty záujmu sú rôzne
Dôvody, že dve tretiny uchádzačov stratili o nájomné bývanie záujem, môžu byť rôzne. "Niektorí si už stihli vyriešiť otázku bývania, ďalší odišli do zahraničia. Sú však aj takí, ktorí si to napríklad z dôvodu straty zamestnania rozmysleli. Mali sme však aj rodinku, ktorá dostala byt v Jakubanoch," poznamenal J. Petrus. Ako dodal, v momentálnej situácii niektoré žiadosti odložili z jasne určených dôvodov. Boli totiž dva prípady, keď mali uchádzači podlžnosti voči mestu na daniach a odpade.
Budú aj bezbariérové byty pre invalidov
V novej stavbe bude desať dvojizbových bytov, jedenásť 1,5-izbových a päť jednoizbových. "Máme päť žiadostí vyslovene na jednoizbové byty. Ide napríklad o mladých či rozvedených ľudí bez partnerov," povedal J. Petrus. Na prízemí v dvoch bytoch ponúkne stavba aj bezbariérové priestory pre invalidov. Na záujemcov o pridelenie bytov čaká verejné žrebovanie, o ktorom sa vraj všetci včas dozvedia.
Žrebovať budú aj poschodia
Nájomné bez energií sa bude podľa veľkosti v nových bytoch pohybovať od 70 do 129 eur. "Nik zo záujemcov nesmie mať voči mestu záväzky na daniach. Musí preukázať schopnosť splácať náklady spojené s užívaním bytu. Samotný príjem však nesmie prekročiť trojnásobok životného minima. Len pre zaujímavosť, pri verejnom žrebe sa budú prideľovať aj poschodia. "Z pohľadu mesta ide o najspravodlivejšiu formu," podotkol J. Petrus.
Najlepšie je vo svojom, kde však na to vziať?
Výška nájomného za mestské byty sa niektorým obyvateľom Starej Ľubovne zdá privysoká. Ak však človek nemá inú možnosť, musí sa prispôsobiť realite. "Podnájmy sú predražené, ale ak mladí iné východisko nemajú, iné im neostáva," povedala istá pani. Ďalšia Staroľubovnianka poznamenala, že najlepšie je predsa len vo svojom, horšie je však premýšľať, kde na to vziať.
Anketa
V uliciach sme sa obyvateľov mesta opýtali, čo hovoria na bývanie v nájomných bytoch.
Danka Ľašová: "Za podnájom by som veľmi nebola, lebo si myslím, že to je dosť drahé. Možno by som situáciu riešila nejakou pôžičkou či hypotékou."
Eva Drobňáková: "Je to asi každého vec, ako sa rozhodne. Kto na čo má, tak sa asi musí zariadiť."
Milan Knut: "Nájomné by malo byť hlavne nízke. Ako môže mať mladý človek v hotovosti v korunách vyše milióna aj niečo? Kto mu ich dá? Keď som ja kedysi žiadal byt v Prešove, nedostal som, ale v Starej Ľubovni mi ho dali. Dnes také možnosti nie sú. Mladí nemôžu bývať pri rodičoch!"
Ludmila Jenčová: "Je to dobré, pretože mladí ľudia nemajú toľko peňazí, aby si mohli dovoliť kúpiť nové bývanie. Táto forma by mohla byť pre nich istým odrazovým mostíkom. Napríklad aj pre upevnenie rodiny a vzťahov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš