STARÁ ĽUBOVŇA/KAMIENKA. Výrobkom z dreva sa začal venovať postupne. Ako začínajúci hudobník so záľubou k manuálnej práci si prispôsobil aj výber svojho vzdelania. Strednú i vysokú školu podľa svojho gusta našiel vo Zvolene, bašte drevárstva.
Okrem hudby ho to ťahalo aj k manuálnej práci
„Venujem sa výrobe a úprave sláčikových nástrojov a tiež výrobe fujár či píšťaliek. Teóriu i prax mi ponúka škola, navyše pre mňa je to aj koníček," povedal študent. Ešte počas základnej školy sa však aktívne viac venoval hudbe. Rozhodoval sa teda, s čím spojí svoju budúcnosť. „Viac ma to vtedy ťahalo k manuálnej práci, na konzervatórium som veľmi ísť nechcel. Netúžil som totiž sedieť a hrať za nástrojom štyri – päť hodín. Na internete som si našiel drevársku školu vo Zvolene, ktorá ako jediná ponúkala odbor výroby hudobných nástrojov," spomenul na obdobie spred pár rokov. A hoci ho vtedy odhovárali aj učitelia, Dominik mal jasno. „Povedal som si, že takto budem mať do činenia s manuálnou prácou a zároveň s hudbou. Na strednej škole sme totiž mali aj základy hudby."
Zvuk a vlastnosti dreva plánuje spoznávať na inžinierskom štúdiu
Prácu s hudobnými nástrojmi Dominik nemal príliš od koho odkukať. Ako hovorí, otec je zámočník a dedkovia sú fachmani v inej profesii. „Keď som bol u deda v Brezne ako malý, vždy som niečo skúšal s drevom. Potom aj doma som sem-tam niečo chytil," poznamenal. Dnes už dokáže vyrobiť husle, fujaru, píšťalku, či napríklad črpák – nádobu, akú kedysi používali bačovia. „Chcel by som pokračovať na inžinierskom štúdiu, na katedre akustiky, kde sa môžem učiť podstate zvuku dreva a podobne," dodal.
Škola ho naučila odbornosti
V škole sa Dominik Mošoň zdokonalil vo výrobe nástrojov. Naučil sa vhodným materiálom i iným detailom. Dnes vie povedať, aký materiál je vyhovujúci. „Na husličky používam kvalitný slovenský rezonančný smrek a javor. Na dychové nástroje je to baza čierna a sem – tam aj javor. Nástroje vyrábam doma, ale počas školy aj tam. Sám si dokážem vyrobiť hoblík na tvarovanie dosiek zvnútra, ktorý stojí v starých korunách aj niekoľko tisícok. Je to pre mňa výhoda," povedal.
Výrobou by sa chcel živiť
Výrobou nástrojov by sa chcel Dominik v budúcnosti živiť. „Celá táto práca si žiada pevné nervy, chce to úplnú precíznosť. Zložité je hlavne zladiť dosky, aby nástroj sedel a mal pravidelnosť. Aj preto je dôležitá znalosť materiálov, akustiky. Treba poznať ladenie, vyznať sa v lepidlách, či ovládať pevnosť spojov. Ak sa mi raz táto činnosť rozbehne, verím, že ma to bude môcť uživiť," zamyslel sa zručný mladík. Ten má už teraz za sebou výrobu niekoľkých nástrojov. Napríklad lepšie husle vraj vychádzajú v cene od 830 eur a viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš