Slávnostné odhalenie sprevádzala banícka hymna v podaní baníckeho spevokolu. Tabule zachytávajú históriu baníctva na Spiši.
SPIŠ. Slovenská banská cesta (SBC) je súčasťou histórie Slovenska. Intenzívnou banskou činnosťou sa začali naši predkovia zaoberať už v 2. polovici 1. tisícročia. Koniec 20. storočia však so sebou priniesol útlm baníctva. Práve SBC má za cieľ priblížiť technicko-kultúrno-historické dedičstvo spojené s banskou činnosťou.
Poznávací turizmus
"Som rád, že po iných centrách baníctva pribudla Slovenská banská cesta aj u nás. Približuje bohatú banícku históriu. Tabule pribudli v obci Mlynky, Hnilec, Hnilčík a poslednou zastávkou cesty je Novoveská Huta," uviedol predseda Spišského baníckeho spolku Vladimír Klaučo.
SBC bola rozčlenená do siedmich lokalít, pričom baníctvo Spiša je v poradí piatou. Aj tu SBC pomáha rozvoju tzv. poznávacieho turizmu v regióne po útlme banskej výroby. Projekt SBC podporuje Ministerstvo hospodárstva SR, realizátorom sú Rudné bane.
Banícke námestie
K rozvoju poznávacieho turizmu prispeje aj otvorenie pobočky Technického múzea v Košiciach, v budove multifunkčného energetického a baníckeho centra - Dom bezhraničného priateľstva na Baníckom námestí. V prvom rade sa zameria práve na technické pamiatky spojené s banskou a hutníckou činnosťou v oblasti Spiša v nadväznosti na SBC i Európsku železnú cestu. Centrum je v súčasnosti už vo výstavbe. Predpokladaná investícia je vo výške 1,9 milióna eur. Centrum bude charakteristickým prvkom celého Baníckeho námestia na nábreží Hornádu.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš