Niektorých zasiahne bolesť hlavy, iní pociťujú únavu, nechuť, zmenu nálad, ba až depresie a často sa uchyľujú k tabletkám. Nie náhodou bol 10. október Medzinárodným dňom duševného zdravia.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Aj vy poznáte tie ťažké rána, keď ste úplne nanič? Priveľa ľudí jednoducho prepadne jesennej depresii. Inak to nie je ani v prípade 56-ročného Pavla Dubca. "Keď prší a je chladno, chcem spať, som unavený, cítim kĺby, kríže a chrbticu. V sychravom počasí by som bez liekov na tlak od lekára nevydržal," rozhovoril sa Pavol.
Tvrdí, že aj keď ho bolí hlava, tabletky si nikdy nekúpi, radšej si odmeria tlak, lieči sa sám, alebo si oddýchne. Keď je vonku pekne, zdravíčko mu funguje na sto percent.
Po tabletkách na zníženie tlaku siahne v tomto nečase aj turista z Rožňavy Ivan Strelka.
Nezabúdajme na pohyb
Našu psychiku ovládne každá zmena teploty, tlaku, či vlhkosti. Na dobrej nálade nepridávajú ani kratšie dni. Ľudia majú zníženú chuť do života, silnejšie pocity pesimizmu a nostalgie. Častokrát prepadajú depresiám a vyčerpanosti, no neraz ich dokáže poriadne rozbolieť aj hlava. Aj keď nás jesenné počasie núti ostať doma a zohrievať sa pri rozpálenom krbe, podľa odborníčky netreba zabúdať na pohyb na čerstvom vzduchu.
"Neprestaňte vychádzať z domu! Stačí sa len teplejšie obliekať a znovu môžete vyraziť von, chodiť na prechádzky, alebo športovať. Nemusíte sa báť vyjsť si von aj keď prší. Pod dáždnikom a v pršiplášti môžete zažiť romantickú prechádzka," odporúča psychologička Viera Havašová.
Prospieť môže aj oddych doma
Ak nie ste typ na šporovanie, siahnite po papučovom večeri v teple pri radiátore, alebo pri krbe. "Jesenné nostalgické dni môžete prekonať aj sedením a čítaním si knihy. Výborný je aj relax v horúcej vani. Robte veci, na ktoré ste v lete nemali čas," dodáva psychologička.
Telo potrebuje vitamíny
V tomto nečase sa začala aj sezóna chrípky. Objavujú sa prvé virózy, ľudia kašlú, kýchajú, soplia a sú prechladení. Odborníci radia, že predísť chorobám sa dá aj konzumáciou vitamínov. "Teraz je nutné jesť množstvo zeleniny, ovocia, vitamínov a všetko, čo je na trhu. S nastupujúcou zimou sa žiada doplniť i tuky a mäso. Zvýšiť náladu dokáže aj cukor v podobe čokolády," tvrdí Havašová.
Ľudia hľadajú útočisko aj v lekárni
Podtatranci čakajú nateraz častejšie v šórach s prosíkom o pomoc aj v lekárňach. Okrem vitamínov, alebo čajov chodia s receptami, ale aj bez nich a nakupujú lieky, či výživové doplnky na depresie. "Na jesenné prechladnutia a virózy sú v lekárňach k dispozícii multivitamíny a hlavne rôzne formy vitamínu C. Na depresívne stavy sa v lekárni dajú kúpiť voľnopredajné lieky a doplnky výživy na prírodnej báze - výťažky z rastlín. Iné lieky proti depresii sú viazané na lekársky predpis," uviedla farmaceutka Beáta Sichrovská.
Autor: Natália Labudová, mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš