Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. Unikátny objav sa podaril historikovi Miroslavovi Števíkovi vďaka dokumentom z archívu v Poľsku. Miesto, kde sa liehovar nachádza, sa podarilo lokalizovať pomocou máp z vojenského archívu vo Viedni.
Doteraz boli ako najstaršie liehovary na Slovensku evidované kultúrne pamiatky v Holíči (1880) a v Spišských Vlachoch (1913).
Existenciu potvrdzujú viaceré dokumenty
Podľa nájdených dokumentov mal liehovar štyri miestnosti. Viedol do neho vodovod, jeho súčasťou boli dve studne a miestnosť na umývanie plodín.
Jeho existenciu potvrdzuje aj listina z Levočského archívu z roku 1747, kde sa hovorí o pálení liehu v hradnom panstve. O liehovare s dĺžkou 31,2 metra sa zmieňuje aj Uhorský geografický slovník (1851).
Okrem historika o ňom nik netušil. Pritom okolo jeho bývalého objektu denne prechádzajú stovky návštevníkov hradu. "Nachádza sa v objekte, ktorý bol súčasťou Ľubovnianskeho podhradia, dnes je v súkromnom vlastníctve. Už hrúbka múrov naznačuje, že ide o stavbu z minulosti," povedal M. Števík (na snímke TASR) z Ľubovnianskeho múzea.
Súčasný vlastník o liehovare nevedel
V okolí Ľubovnianskeho hradu sa dokázateľne pestovalo a spracovávalo žito, ktoré sa vraj dávalo "gořelníkom" na pálenie "gořalky".
"Čiže išlo o ražnú pálenku. Ľubovnianske panstvo bolo v tej dobe veľké, táto pálenka sa rozvážala do okolitých hostincov," poznamenal M. Števík.
Historický objav zaskočil najmä súčasného majiteľa budovy s niekdajším liehovarom. Hoci teraz objekt prerába na penzión, v súvislosti s objavom nevylučuje spoluprácu s múzejníkmi. "Ostal som prekvapený. Bude sa treba asi zamyslieť a možno niečo vymyslíme," povedal Jozef Simoník.
Ako dodal, v objekte, ktorý sa začiatkom 20. storočia nadstavoval, zatiaľ nenašiel žiadne zaujímavé pozostatky. "Možno teraz tam budeme viac pátrať," poznamenal majiteľ. Pripustil, že s odborníkmi by na mieste raz mohla vyrásť aj zaujímavá expozícia.
Súčasný majiteľ. Budova s niekdajším liehovarom bola kedysi súčasťou podhradia. Dnes je po niekoľkých rekonštrukciách a prevádzkuje ju Jozef Simoník so svojím synom. O unikátnom objave netušil. Foto: rin
Interiér budovy bývalého liehovaru. Foto: TASR/Lukáš Furcoň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš