Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Na dielach neznámych autorov z obdobia neskorého baroka reštaurátori pracovali desať mesiacov. Na osádzanie dohliadal akademický sochár Štefan Kovaľ, ktorý zrekonštruoval aj spišskonovoveskú Immaculatu.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Od dnešného rána bola doprava na kruhovom objazde pri starom cintoríne sčasti obmedzená. Osádzanie sôch evanjelistov prilákalo množstvo zvedavcov.
Kópie podľa fotografií
"Na sochy si veľmi dobre pamätám. Ako malý chlapec som tadiaľto prechádzal každý deň do školy. Rokmi sa však vytratili a priznám sa, aj som na ne zabudol. Keď som ráno videl, ako ich dávajú na svoje miesto, potešilo ma to. Vlastne až teraz som si uvedomil, že tu chýbali," podotkol Štefan Masaryk, bývajúci na Levočskej ulici v susedstve cintorína.
Aj ostatných prizerajúcich sa Novovešťanov návrat evanjelistov na svoje miesta potešil. Približne pred rokom sa čírou náhodou našli torzá sôch v markušovskom kaštieli. Ako sa tam dostali, nevedno. Zachovali sa aj dve fotografie týchto diel. Tie boli predlohou na zhotovenie ich vernej kópie.
"Zachované torzá nám uľahčili ďalšie domodelovanie pôvodného tvaroslovia. Vychádzal som z tých dvoch fotografií, čo bolo výhodou, ale aj dosť náročné. Po rekonštrukcii pôvodných diel sme vysekali ich kópie do králického pieskovca," uviedol akademický sochár.
Mierna deformácia
Zaujímavosťou sôch je ich zvláštna kompozícia. Hlavy a ruky na prvý pohľad pôsobia väčšie. Š. Kovaľ si myslí, že sochy mali byť pôvodne určené pre iné miesto: "Ťažko sa dopátrať pravdy, no myslím si, že tieto diela boli určené pre iné miesto, nie pre priečelie cintorína. Sú modelované pre silnejší podhľad, teda pre umiestnenie vyššie, ako je toto priečelie. Preto aj z tohto nižšieho podhľadu pôsobia trocha deformovane."
Sochy merajú v priemere 2,30 metra, každá jedna z nich váži 1,6 tony. Preto aj samotné osádzanie bolo dosť náročné na čas i detailnú prácu.
Torzá našli v Markušovciach
Kópie sôch sv. Mareka, Matúša, Lukáša a Jána sa po približne polstoročí vrátili na priečelie vstupného portálu mestského cintorína.
Tie si doteraz pamätali len najstarší obyvatelia mesta. Štyri sochy evanjelistov pre zlý technický stav, ale podľa niektorých aj z ideologických dôvodov, pred približne polstoročím odstránili.
Koncom minulého roka sa podarilo objaviť torzá originálov sôch zahrabané v zemi a prikryté lístím v areáli letohrádku Dardanely v neďalekých Markušovciach. Hoci boli torzá originálov značne poškodené, pomohli akademickému sochárovi Štefanovi Kovaľovi pri výrobe kópií sôch evanjelistov.
sita
Š. Kovaľ. Dohliadal na každý jeden krok (vľavo). Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš