Tvrdí, že ešte pred rokom im v škole povedali, že jazyk sa budú učiť z jednej knihy a zošita celý prvý stupeň. Vedenie školy sa bráni, že sa musia prispôsobiť požiadavkám nového ministra školstva.
POPRAD. Magdalénu Fedorovú udivuje výučba nemčiny v ZŠ Dostojevského v Poprade, ktorú navštevuje jej syn Adamko: "V druhom ročníku nám povedali, že si musíme kúpiť učebnice s pracovným zošitom s tým, že sa z nich budú decká učiť až do konca prvého stupňa."
Začiatkom septembra ju však čakalo nemilé prekvapenie. "Adam prišiel s oznamom, že máme zaplatiť 9 eur za nový pracovný zošit Planetino, ku ktorému je zadarmo kniha z ministerstva. Nezaplatila som to, sťažovala som sa v škole."
Podľa nespokojnej mamičky riaditeľ vyrukoval s tým, že je to nariadenie ministerstva školstva a rodičia zošit musia kúpiť.
Ministerstvo však tvrdí, že nevydalo nariadenie, ktorým by školám uložili povinnosť nakupovať pracovné zošity. "Sú doplňujúci didaktický prostriedok a ich nákup je na dohode školy s rodičmi. V tomto prípade nesie plnú zodpovednosť škola," reagovala hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková. Podľa mamičky je však háčik v tom, že učebnica bez pracovného zošita nefunguje.
Riaditeľ ZŠ Dostojevského Milan Senpétery sa bráni, že nevie, kto rodičom pred rokom čo sľúbil, pretože všetci ostatní rodičia to vraj pochopili: "Navyše, pred rokom bola iná vláda, iný minister, nerozprával to, čo terajší. Sú to šoky aj pre nás, musíme sa prispôsobiť momentálnej situácii. Dali nové odporúčania, podľa ktorých platia len tieto učebnice."
Dodanie učebníc sa oddialilo
Mamičku vytáča aj to, že zaplatiť za zošity ich urgovali už v septembri, pritom žiaci stále nemajú učebnice. Tie majú prísť do škôl vraj až koncom októbra. "My však máme kúpiť všetko, čo si pískne niekto hore, včas," rozhorčene dodala.
Od hovorkyne ministerstva školstva sme sa dozvedeli, že učebnice nemohli doručiť skôr. "Predošlý minister to predložil terajšiemu až v auguste s tým, že sa už nestíha výberové konanie. Na výberovom konaní sme však trvali, preto sa lehota predĺžila," informovala Žiaková.
Mamičke nejde do hlavy, prečo deti potrebujú každoročne novú učebnicu, keď sa už tretí rok učia stále to isté: "Každý rok máme vycálovať niekoľko eur za to, že sa decká učia dokola číslice, farby, pozdravy a členov rodiny. Absolútne nie je ujednotený študijný plán. Domnievam sa, že doplácame na to, že niekto potrebuje predávať pracovné zošity."
Riaditeľ oponuje, že podľa starej socialistickej učebnice nemčinu učiť nemôžu: "Sú to prekonané metódy. Minister určil nejaké štandardy vo vzdelávaní cudzích jazykov. Ak by sme nepostupovali podľa tejto učebnice schválenej ministerstvom, nie je zaručené, že žiaci budú mať všetky vedomosti k zvládnutiu európskeho referenčného rámca pre cudzie jazyky na úrovni A1."
Fakty
Aké má rodič možnosti
Magdaléna nebola jediná, kto za pracovný zošit nezaplatil: "Moje decko prišlo domov s plačom, že je outsider, lebo mu nechcem kúpiť pracovný zošit. Nejde mi o 9 eur, ale o princíp."
Zaujímalo nás, čo v prípade, ak nejaký rodič predsa len nezaplatí. "Bude to na škodu dieťaťa, ktoré nebude písať do zošita, ale na papier. Pár pracovných listov mu prefotíme na náklady školy, časť si prefotia rodičia. Posledná možnosť je zmeniť školu, čo by ma veľmi mrzelo," doplnil riaditeľ.
(mel)
Tri roky to isté? Podľa M. Fedorovej sa jej syn učí už tri roky tie isté základné slovíčka. Foto: archív
Žiacka knižka. Magdaléna odmietla zaplatiť a oznam nepodpísala. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš