Poľskí tvrdia, že obchodujú poctivo. Podľa nich Slováci robia chybu, že chcú rýchlo zarobiť.
POPRAD. "Niekedy to boli pre kvetinárov najlepšie dva týždne roka, dnes sme s tržbami na desaťročnom minime," hovorí o čase pred Sviatkom Všetkých svätých majiteľka kvetinárstva Astra v Poprade Jana Brtáňová. Viní za to poľských obchodníkov. "Registračné pokladnice, dane, čo platíme my, oni ignorujú. Preto majú lacnejší tovar. Považujem to za neférové."
Obchádzať pravidlá podľa našich kvetinárov majú najmä takzvaní dodávkoví obchodníci.
Kupujúci hľadajú nízke ceny
Kupujúci však poľskú ponuku oceňujú. "Majú o dosť nižšie ceny a kvalita vencov v ničom nezaostáva," vysvetlil dôvody pre výber poľského obchodu Pavel Blahovský z Kišoviec.
Popradčanka Mária Jakubčanová si myslí to isté: "A ich vence sú pritom veľmi pekné."
"Som veľmi spokojná, za 5 eur tu dostanem, čo inde za 8," pridala sa Helena Rutková.
Majiteľka poľského obchodu so zeleninou a kvetmi v Poprade Malgorzata Pulit uviedla, že všetky pravidlá dodržiavajú a preto slovenským kolegom konkurujú čestne. "Posielali na nás už toľko kontrol," spomína. Podľa nej rozdiel medzi Slovákmi a Poliakmi spočíva v obchodnej stratégii: "Ceny tovarov, za aké nakupujeme, sú také isté. Ale Slováci ako keby chceli čím rýchlejšie zarobiť. My chceme radšej viac predať a zarobiť postupne."
Tovar do Popradu dováža každý zo 120 kilometrov vzdialeného Nového Saczu. "Teraz pred Dušičkami vstávame skoro ráno, spať ideme o jedenástej. Nie je to ľahký chlebík," povedala.
O rozdiele medzi našimi a poľskými obchodníkmi si myslí svoje aj jej zamestnankyňa Martina: "Tu mi šéfka nemá problém pomôcť, keď treba. V predošlých zamestnaniach to bolo iné."
Iný národ, iný spôsob
Kvetinárke Alene z kvetinového štúdia Babel poľská konkurencia neprekáža: "Tí, čo kupujú menej alebo chcú kvalitu, prídu k nám. Napríklad Poliaci majú krikľavejšiu zelenú, naša na vencoch viac pripomína prírodu."
Majiteľka kvetinárstva Lotus Alena Jurská (na snímke) pri popradskom cintoríne s Poliakmi obchoduje už roky, preto problém vidí vo viacerých rovinách: "Poliaci, tobôž pri obchode, to je celkom odlišná mentalita ako my."
Vysvetlila, že v Poľsku je silný rodinný biznis: "V chudobnejších oblastiach po celý rok pripravuje vence celá niekoľkogeneračná rodina. To, čo potom na jeseň naraz predajú, je pre nich významný ročný príjem. Kvalita je o čosi horšia, ale aj s cenou môžu ísť dole."
Značka, ktorej ľudia veria
Podľa Jurskej značka či povesť nízkych cien u Poliakov je v našich ľuďoch tak vžitá, že sa jej nedá zbaviť: "Hoci aj ja mám časť poľského tovaru a ceny naozaj minimálne rovnaké ako v Poľsku, ak nie aj nižšie, ľudia jednoducho tomu neuveria. Berú automaticky, že Poliaci musia byť lacnejší."
Riešenie, že by si pred svoj obchod kvôli poľskému tovaru vyvesila poľskú vlajku, nepovažuje za priechodné. Situáciu prirovnáva k značkám áut. Ak niekto spomenie starú okrídlenú značku, je to pre mnohých záruka kvality, a hoci by niekto nový vyrobil kvalitnejšie auto, ľudia tomu neuveria.
Fakty
Dominuje Poľsko alebo Holandsko
Ak si u nás kúpite kvety, s najväčšou pravdepodobnosťou budú buď z Holandska alebo Poľska. Poliaci sa za posledné roky stali Holandskom strednej Európy. Podľa kvetinárky Jurskej pestovať kvety donáškou priesad a semien sa naučili práve od fachmanov z krajiny tulipánov.
Jurská hovorí, že poľský kvetinový tovar je veľmi rozdielny. Podľa nej najnižšiu kvalitu dostať v hypermarketoch, o niečo lepšie sú kvety z poľských komponentov, ktoré sa skladajú u nás. "My k tomu priložíme našu ihličnatú čačinu," dodala.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš