Nad ránom či podvečer si pripadajú, ako by bola hlboká noc. Stála tma im poriadne strpčuje bežný život. Nehovoriac o tom, že úplne čierna ulica je ideálny priestor pre zlodejov či maniakov. Podľa šéfky oddelenia výstavby je pravdepodobne kameňom úrazu majetkovoprávny problém.
POPRAD. Podľa Popradčanky Evy Zimanovej je Spišská ulica jediná vo Veľkej, kde ešte nikdy nebolo verejné osvetlenie. "Je to hrozné ísť večer po našej ulici, bojím sa. Navyše máme malé deti, o pol siedmej ich samé von vôbec nepúšťam," ťažkala si mladá mamička Eva.
Hovorí, že je to veľmi nepríjemný pocit, keď má za úplnej tmy zaspať. "Susedia oproti majú veľké psy, tie keď začnú brechať, automaticky som ako na ihlách a idem sa pozrieť, či mám vôbec auto pred domom," s bezmocnosťou hovorila Zimanová.
Tvrdí, že za tmy kráča s husou kožou a strachom výlučne po strede cesty. "Máme tu dosť veľa rozkopaných chodníkov. Žijú tu aj starší ľudia, musíme dávať pozor, aby sme nespadli, prípadne, aby nás niekto nezatiahol do domu. Odporúčala by som kompetentným z mesta, aby sa večer prešli našou ulicou," rázne povedala Eva Zimanová.
Podľa Veľčanky je ich jedinou záchranou dopad svetla z výpadovky na Smokovec. "Niektorí si dokonca urobili na svoje vlastné náklady svetlá na fotobunku," doplnila Eva.
Pokrivčáková: "Na meste sme nepochodili
Pohár trpezlivosti preteká aj Slávke Pokrivčákovej, ktorá žije vo Veľkej už osemnásť rokov. Myslí si, že osvetlenie ulice je jedna z najdôležitejších vecí. Útočisko hľadali na meste. "Zo začiatku nám hovorili, že musíme počkať, než sa dostavia posledný dom. Ten už je však tri roky skolaudovaný a nič. Tvrdili, že niektorí susedia osvetlenie nechcú, čo určite nie je pravda, pretože všetci to potrebujeme. Spísali sme petíciu, bolo to však zbytočné. Mrzí ma, že sme tu ako ulica odpadlíkov," rozhorčene rozprávala Slávka.
Podľa nej im úrad nedal konkrétnu odpoveď. "Stále sa vykrúcali, že nemáme, nechceme, musíme počkať, pretože sa robí osvetlenie inde a podobne," reagovala Pokrivčáková.
Veľčan robí manželke bodyguarda
Niekoľkokrát to na magistráte osobne urgoval aj Peter, ktorý býva v tejto časti trinásty rok. "Pamätám si obdobie, keď na to prostriedky vyhradili, no prioritne ich použili na akcie, ktoré neboli v žiadnom poradovníku," uviedol Peter.
Veľčan už nad celým problémom iba mávol rukou a hovorí, že sa u nich žije tmavo. Svojej manželke robí osobného strážcu. "Bezo mňa ju za tmy nepustím ani na krok, mám päťstokilové údery," zavtipkoval Peter.
Veľčan spomenul, že podmienkou od mesta pri výstavbe domov bolo, aby na ich pozemku nechali dvojmetrový
zelený pás na chodníky a inžinierske siete. Plot museli posunúť bližšie k domu.
Radnica chce vec preveriť
Šéfka z oddelenia výstavby Kristína Horáková má na celú záležitosť jednoduché vysvetlenie. "Za posledné štyri roky takúto sťažnosť a žiadnu žiadosť o zmenu neevidujem. Viem, že predchádzajúce roky túto vec riešili a problém bol s realizáciou stavby. Spracovali projektovú dokumentáciu, avšak stĺpy aj vedenie by museli byť uložené na súkromných pozemkoch, pretože na komunikácii stĺpy byť nemôžu. Predpokladám, že je tam majetkovoprávny problém," informovala Horáková.
Vedúca výstavby prisľúbila, že ak budú Veľčania ochotní tolerovať zásah do ich pozemkov a chceli by uzatvoriť vecné bremená, vedia sa k tomu v nasledujúcom období vrátiť.
Podľa náčelníka mestskej polície v Kežmarku Milana Slotu je neosvetlená ulica ideálne miesto na páchanie trestnej činnosti. "Keď sa páchateľ potrebuje niekde vlámať, potrebuje odstrániť osvetlenie, aby ho nik nevidel. U nás v Kežmarku o takejto ulici neviem. Ak vypadne osvetlenie, ľudia nás ihneď kontaktujú," reagoval Slota.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš