Niektorí z nich nechápu, ako si tradičné symboly môže len tak niekto privlastniť. Na slovenskom úrade priemyselného vlastníctva však našich goralov upokojujú.
POPRAD. V Tatrách, na Zamagurí, ale aj v ďalších častiach Slovenska sa ku kultúre goralov hlásia tisícky ľudí. Počin zrejme šikovného obchodníka v Amerike je preto pre mnohých rozčarovaním. Gorali si totiž nevedia predstaviť, aby za symboly späté s ich tradíciou mali napríklad niekomu platiť.
"S podporou a úctou ku goralom to nemá nič spoločné. Predsa už zdravý rozum dá, že patentovať sa dá iba niečo, čo človek vymyslí. Ten pán si zrejme pomýlil patent s plagiátorstvom," povedal Daniel Damer, jeden z najznámejších súčasných nositeľov goralských obyčají u nás.
Patent na niekoľko výšiviek zaregistroval goral
O patente, ktorý si nechal v Amerike zaregistrovať istý Poliak, žijúci v Chicagu, informovala televízia Tvn24. Podľa nej ide dokonca o gorala. Americký úrad mu opatentoval niekoľko výšiviek - vzorov kvetín, ktoré sa nosievajú na ľudových krojoch. Ide o odevy, aké po desaťročia poznajú aj gorali v našom regióne.
"Ak by si naše symboly privlastnil, ako sa hovorí, nám goralom by tým urobil veľkú škodu a bolesť," poznamenal Helena Regecová z Červeného Kláštora.
FOTO - www.zdiar.eu
Kvietkované vzory sú pre goralov typickým prvkom
Privlastnenie goralských vzorov označil za nehoráznosť aj pltník Ladislav Simoník. "Ten chlap asi nevie, že symboly kvetov patria všetkým goralom rovnako. Ktovie, možno by to chcelo vysvetliť mu to ručne-stručne," poznamenal s dávkou humoru.
Kvietkovaný vzor na goralských krojoch je typickým prvkom, popri takzvanom kanafasovom vzore s červenými a bielymi pásikmi.
"Používa sa v rôznych farbách. Gorali boli vždy spätí s prírodou, veľmi ľúbili kvietočky, dodávalo im to radosť. Pochádzali totiž z chudobného kraja," dodala Regecová, ktorá je zároveň vedúcou folklórneho súboru Flisocek. Podľa nej, ak by si v súbore mali ku krojom priplácať aj za kvietkované vzory, bolo by to pre ich fungovanie až príliš nákladné.
Úrad: Kultúrne dedičstvo sa nedá patentovať
Podľa Júliusa Šipoša z úradu priemyselného vlastníctva sa patenty viažu k technickým riešeniam, ktoré musia byť celosvetovo nové a priemyselne využité.
"Pýtam sa, môžu goralské symboly spĺňať podmienku novosti? Tu sa iba ťažko dá hovoriť o vynálezcovskej činnosti. Kultúrne dedičstvo sa nedá patentovať," povedal.
Ako dodal, Amerika je krajinou neobmedzených možností. "Patentujú tam aj veci, ktoré v iných krajinách patentovať nemožno. Patent, ktorý platí v USA, má však teritoriálny charakter, takže naši gorali obavy mať nemusia," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš