Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Po útoku šelmy na človeka odborníci budú posudzovať, či na zviera bude potrebné vydať povolenie na ochranný odstrel.
VYSOKÉ TATRY. Radek P. dnes kontroloval snežné delá pri Skalnatom Plese. Keď sa vybral z kontroly pešo dole dolinou, pri zjazdovke Čučoriedky ho napadol medveď.
„Bolo to v hustej hmle, mohlo ísť o prekvapenie, keď medveď muža náhle zbadal a zaútočil," hovorí lekár centrálneho príjmu Nemocnice v Poprade Jozef Chlebec, ktorý napadnutého ošetroval.
Vladimír Čukan zo spoločnosti prevadzkujúcej zjazdovku hovorí, že takáto udalosť sa jeho chlapom pracujúcim na svahoch za roky ešte nestala. „Videli sme medveďa, to hej, ale len z diaľky," povedal.
Teraz so svojim tímom prijal ochranné opatrenia. „Z TANAP-u nám odporúčali chodiť v skupinkách, byť hluční. Čiastočne sme aj na mieste prerušili práce," povedal Čukan.
Na infekčnom a antibiotikách
Muža po ošetrení previezli na infekčné oddelenie. Užíva antibiotika a lieky očkovacie látky proti besnote. Pre noviny sa dnes vyjadrovať nechcel. Popoludní bol napojený na infúziach.
„Besnota sa u nás vyskytuje, ale len v malej miere. Na rozdiel od pohryznutia psa veterinár nemôže skontrolovať medveďa, preto takýto postup," doplnil Chlebec (na snímke Tomáša Tišťana).
Ak by sa potvrdila teória, že za stret šelmy s človekom môže hmla a náhle prekvapenie, vystáva otázka, či ho aj v takom príde treba preventívne odstreliť.
Haratyk: Teraz už môže útočiť znova
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko bez poznania detailov prípadu hovorí, že ani tu nemožno vylúčiť zmenené správanie a stratu plachosti, keď sa na takéto medvede vydávajú povolenia na ochranný odstrel.
„Medveď má aj skvelý čuch a sluch, ktorý mohol v hmle fungovať a zaregistrovať prítomnosť človeka, na ktorého zdravý medveď neútočí, naopak, ako prvé volí odskočenie," hovorí Majko. Podľa neho sa v hmle zvuk, v tomto prípade od človeka, šíri rýchlejšie.
Anton Haratyk z obvodného úradu životného prostredia v Poprade pripúšťa takúto situáciu. „Mohol fúkať vietor smerom od medveďa, človeka tak zacítiť nemusel. Sluch mu mohol zasa zaľahnúť hluk vetra," uvažuje Haratyk.
Napriek tomu predpokladá, že na piatkovej komisii s kolegami z národného parku ministerstvu odporučia vydať povolenie na ochranný odstrel medveďa.
„Aj keby sa prípad stal takto kvôli hmle, medveď útokom na človeka získal sebavedomie, a môže zaútočiť ešte raz, aj za iných okolností. V prípadoch, ak už raz zaútočil, ochranné odstrely odporúčame," povedal Haratyk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš