Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Na odkalisku v Slovinkách vraj nehrozí katastrofálna situácia, k akej došlo nedávno v Maďarsku. Povedal to štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja József Nagy, ktorý si odkalisko prišiel osobne pozrieť cez víkend. Zdôraznil, že vodné dielo bude opäť monitorované, zmodernizuje sa súčasný drenážny systém a zabezpečí sa zakonzervovanie vodného diela.
SLOVINKY. Nedávny prieskum Geologického ústavu a Slovenskej technickej univerzity zaradil odkalisko v Slovinkách medzi 28 najnebezpečnejších vodných stavieb. Na Slovensku je najvyšším, dosahuje 113 metrov.
Nachádza sa tu flotačný kal s obsahom arzénu. Navážali ho sem od roku 1969 ako vedľajší produkt pri úprave rúd z baní v Slovinkách. Od roku 2003 na diele nevykonávali pravidelný monitoring.
Problémom môže byť prívalová voda
Na povrchu je odkalisko suché. Na jeho okraji sa však nachádza malé jazierko. Z odkaliska vedie trojúrovňový drenážny systém, ktorý odvádza vodu prirodzene stekajúcu z lesov.
Podľa štátneho tajomníka Józsefa Nagya (Most-Híd) problém môže spôsobiť prívalová voda po výdatných dažďoch. Potvrdil, že drenážny systém je čiastočne nefunkčný.
"Nevieme to však celkom určite práve preto, že sa dielo nemonitorovalo. Sú tu umiestnené aj sondy, z ktorých sa dá sledovať aktuálna situácia, avšak ani to sa nerobilo. Chceme obnoviť monitorovanie, plne sfunkčniť drenážny systém, prípadne urobiť iné potrebné opatrenia, ktoré sa tu nevykonávali od roku 2003," ubezpečil štátny tajomník.
Obídu vlastníka
Zo zákona bol povinný tieto veci robiť vlastník vodného diela. Za ostatné roky odkalisko zmenilo troch vlastníkov, súčasným je súkromná osoba z okolia Košíc. Podľa medializovaných informácií ide o človeka, ktorý ani len netuší, že je vlastníkom tohto diela.
J. Nagy je presvedčený o špekulatívnom motíve nadobudnutia vlastníctva, hoci o novom majiteľovi nevedel. "Ak je to však tak, predpokladám, že ide o nejaký špekulatívny motív v súvislosti so získaním eurofondov," uviedol.
Zaujímalo nás, či nehrozí, že vlastník sa nebude o dielo starať a monitorovať ho a či štát preto neuvažuje o jeho odkúpení do svojho vlastníctva. "V súčasnosti nie je prioritou odkúpenie. Ale štát vie čiastočne zastúpiť tieto povinnosti cez vodohospodársky dohľad. Tieto veci bude riešiť nový zákon o environmentálnych záťažiach, ktorý predložím do parlamentu. Pomenuje tieto záťaže, povinnosti, bude riešiť zodpovednosť, monitoring záťaží. V pondelok (dnes - pozn. red.) sa stretnem s premiérkou a zástupcami chemického a ťažobného priemyslu, aby sa tento zákon čo najrýchlejšie dostal do parlamentu," informoval J. Nagy.
Dodal, že štát cez vodný zákon môže obísť vlastníka a riešiť situáciu s monitorovaním vodného diela, rovnako aj cez geologický zákon, na odstránenie prípadnej katastrofy.
Odkalisko
Odkalisko v Slovinkách začalo fungovať od roku 1969. Tridsať rokov sa sem potrubím navážal flotačný kal ako vedľajší produkt pri úprave rúd v Želozorudných baniach Slovinky. Naposledy sa tak udialo v roku 1999.
Za tie roky sa na dielo uložilo viac ako 4,8 milióna kubických metrov kalu.
Odkalisko je na povrchu suché. Čo je však pod jeho povrchom, to nie je známe kvôli tomu, že sa dielo roky nemonitorovalo. Podľa zákona je monitoring povinný robiť vlastník diela a vyhodnocovať ho raz za dva roky. Keďže bývalý majiteľ sa dostal do finančných problémov, túto povinnosť si neplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš