TATRANSKÁ LOMNICA. Mohutnosť a počet 360 strán akosi symbolicky vyjadruje aj to, že Janiga v knihe na fotografiách zachytáva 50 rokov svojho života.
"Za tieto roky, čo som chodil po horách, som všade fotil. Snímky takto aj ukazujú, čo sa dá v živote dokázať," povedal "Tatko" Janiga po slávnostnom uvedení knihy na svet v piatok pred sviatočným víkendom v Tatranskej Lomnici.
V knihe sú snímky z viacerých pohorí, výstupov, pobytov na rôznych miestach planéty. Niektoré sa však venujú aj Janigovej práci v horskej službe, keď zachytávajú aj množstvo jeho kolegov a priateľov.
"Aby som veci neovplyvnil týmto spôsobom, výber snímok som nerobil ja. Ja som poskytol svoj archív a výber robili iní," spresnil Janiga.
Podľa neho mnohé snímky predstavujú jemné spomienky na minulosť, keď vidno, akí boli jeho kamaráti mladí a čomu všetkému sa venovali. Ako hovorí autor, ku každej snímke sa viaže príbeh a nejaká príhoda.
Tajomstvo nepálskeho kuchára
"Boli sme na expedícii v Himalájach, keď vypukol vojnový konflikt. Ostali sme odrezaní od zásobovania, s tým málo, čo sme mali, sme prešli dlhé vzdialenosti okolo 300 kilometrov," opisuje jeden z množstva zážitkov Janiga.
V takomto stave, keď sa šetrila každá konzerva a československí horolezci takmer hladovali, prišla ponuka, že prichádza mäso z jaka. "Nepálsky kuchár ale varil to mäso veľmi dlho. Čakali sme, ale on stále, stále varil," spomína Janiga. Záblesky začudovania vystriedala radosť, keď už mäso konečne smerovalo do úst. Všetci chlapi z výpravy si na ňom vzhľadom na okolnosti veľmi pochutnali. "Potom, predsa nám nedalo, tak sme sa vyzvedali, prečo sa to mäso tak dlho varilo.
Odpoveď bola, že jaky predtým dva dni ležali na slnku, tak to bolo potrebné tak dlho," hovorí Janiga. Po tomto vysvetlení mnohým na chvíľku zabehlo. "Nikomu ale vôbec z mäsa potom nebolo zle, teda všetko bolo v poriadku," zakončil himalájsku príhodu Tatko Janiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš