V Žehre si na malých obecných službách postavili biznis. Za prvý polrok tu evidovali takmer dvesto zamestnaných na týchto prácach. Na jedného štát mesačne zaplatí cez 63 eur a pritom nemusí odpracovať ani deň. Stačí, ak s obcou uzavrie dohodu o práci. Ako pracujú na malých obecných službách, sa pred časom presvedčil na vlastné oči aj minister vnútra Daniel Lipšic. Žehrianske sídlisko bolo zavalené odpadkami a po pracovníkoch ani stopa. Samospráva čelí podozreniam zo zneužívania peňazí na fiktívne práce.
ŽEHRA. Zákon o službách zamestnanosti upravuje podmienky aktivačných prác. V praxi to znamená, že príslušný úrad práce uzavrie s obcou dohodu o ich vykonaní, ako aj so samotným uchádzačom o tieto práce. Jednou z podmienok je odpracovanie 20 hodín do týždňa.
Úrad práce prispieva obci na časť nákladov spojených s jedným takýmto vytvoreným miestom (ochranné pomôcky, úrazové poistenie a iné). Ak uchádzač odpracuje celý mesiac, teda 80 hodín, dostane aktivačný príspevok 63,07 eura. Samotné vyplatenie podlieha prísnej kontrole z úradu práce.
Problém však nastáva, ak obec zamestná človeka v hmotnej núdzi na tzv. malé obecné služby. Osloví konkrétneho uchádzača o zamestnanie, ktorý je v hmotnej núdzi, že ho potrebuje na malé obecné služby, a takýto občan je povinný na tieto práce nastúpiť. Obec uzavrie s uchádzačom dohodu. V nej však už úrad práce ako tretia strana nefiguruje. Upravuje to zákon o malých obecných službách z roku 1990.
Za ničnerobenie 63 eur
Zákon však už nehovorí, koľko hodín má takto zamestnaný človek odpracovať. Rovnako tu chýba akákoľvek kontrola zo strany úradu práce. "Ide to mimo nás. Nemáme povinnosť ani právo kontroly. To má iba samotná obec," zdôraznil dôležitý moment riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi Michal Komara.
A tak obec "naverbuje" zástupy ľudí, ktorí napr. majú na starosti aj upratovanie odpadkov v rómskej osade a od štátu za každého z nich zinkasuje viac ako 63 eur za mesiac. A pritom je celkom jedno, či takýto človek v skutočnosti odpracoval hodinu, dve, týždeň, mesiac alebo nič. A v osade sa iba kopia odpadky.
Za všetko hovoria čísla. "Za prvý polrok bolo v Žehre v rámci zákona o zamestnanosti (rozumej na aktivačných prácach) zamestnaných 25 ľudí. Na malých obecných službách až 196," spresnil M. Komara.
Zákon je krátky
Pre porovnanie, za prvý polrok bolo na malých obecných službách v rámci dvoch spišských okresoch zamestnaných v jednej obci v priemere 30 ľudí. V Žehre to bolo 180. Už pred dvoma rokmi na tento stav Komara upozorňoval ústredie práce.
Upozorňoval na zneužívanie týchto ľudí s cieľom zisku. Zákon o malých obecných službách je však na to krátky. Podľa jeho slov je potrebné zmeniť filozofiu malých obecných služieb a najmä zadefinovať kontrolu v týchto prípadoch. "Platíme im za to, že robia neporiadok a ani ho neupratujú," skonštatoval riaditeľ.
Ako potvrdili na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR, v príprave je novela zákona o službách, ktorá by mala riešiť aj tieto prípady.
Lipšic: Zneužívanie peňazí
Na netransparentné nakladanie s peniazmi a zneužívanie samosprávnych právomocí v Žehre upozornil aj minister vnútra.
"Keď som sa dozvedel, koľko ľudí obec eviduje na týchto prácach a osobne som videl, aké je v osade prostredie, tu určite nie je niečo v poriadku. Mám podozrenie na zneužívanie peňazí zo strany samosprávy. Z trestno-právneho hľadiska preveríme fungovanie tejto samosprávy," razantne upozornil minister vnútra počas nedávnej návštevy v Žehre.
"Máme v osade bordel, ale dal som upratať," zdôraznil počas našej návštevy starosta Ivan Mižigár (nez.).
Na otázku, koľko ľudí v súčasnosti pracuje na malých obecných službách, nevedel presne odpovedať. Obec Žehra sa delí na tri časti - vlastná obec Žehra, časť Hodkovce a rómske sídlisko Dreveník so starou osadou. Obec má 1850 obyvateľov, z toho 1550 je Rómov.
Starosta a minister. Starosta Ivan Mižigár a minister vnútra Daniel Lipšic. Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš