Obidve ponúkajú pohľad na Vysoké Tatry, ale rôznym spôsobom. Výstavy dotvárajú rôzne fotografie, obrazy, panely a dokonca aj prvé turistické mapy.
POPRAD. Podtatranské múzeum ponúka výstavu Vysoké Tatry štetcom a objektívom, ktorú tvoria fotokópie obrazov Huga Šilberského a fotografie Jaroslava Koupila. Českí umelci navštevovali Vysoké Tatry v 50. až 70. rokoch, kde počas pobytov v prírode vytvorili pozoruhodné diela zachytávajúce scenérie našich hôr.
Hugo Šilberský si v Tatrách načrtol skice a celkové obrazy dorábal doma v ateliéri. Na výstavke si môže návštevník pozrieť vznik exlibrisu a obrazu od kresby k akvarelu alebo k olejomaľbe. Rôzne panely, dokumentačný materiál a ukážky z ateliéru si môžete prísť pozrieť do 5. decembra 2010. Táto výstava je pre verejnosť sprístupnená desiaty raz a videlo ju asi 13 000 návštevníkov.
Uvidíte prvé turistické mapy
Druhá výstava je venovaná Uhorskému karpatskému spolku. Hlavnou úlohou vyše 400 členov spolku bolo sprístupňovať Vysoké Tatry verejnosti a školiť turistických vodcov. Výstava na 19 paneloch ponúka dokonalý prehľad pôsobenia Karpatského spolku od jeho vývinu, osobností, publikácií, fotografií, rôznych dokumentov až po ukážky prvých máp, lyží a saní.
"Návštevník sa oboznámi s počiatkami vysokohorskej turistiky, s dejinami výstavby horských chát a útulní, budovaním turistických ciest a chodníkov, s históriou sprievodcovskej a záchrannej služby, ako i s prvými priekopníkmi turizmu na Slovensku a ich činnosťou," uviedla Jana Kušniráková, kurátorka výstavy.
Prehliadka je sprístupnená do 5. decembra 2010.
Obraz. Originál obrazu českého maliara Huga Šilberského. Foto: lab
Autor: Natália Labudová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš