VYSOKÉ TATRY. Medveď, ktorý nedávno na slovenskej strane Tatier zranil pracovníka lyžiarskeho strediska, sa stal symbolom odlišného prístupu Slovenska a Poľska k týmto šelmám.
Slovensko nad ním vyhlásilo "trest smrti", v Poľsku si môže naopak život zachrániť, uviedol poľský denník Gazeta Wyborcza.
Medveď v októbri zaútočil na technika, ktorý kontroloval zasnežovacie zariadenie na zjazdovke medzi Skalnatým Plesom a Tatranskou Lomnicou. Lekári, ktorí sa starajú o zraneného, hovoria, že rany, ktoré mu spôsobil medveď, sa zahoja.
Na Slovensku sa chystajú odstrely, Poliaci prísne chránia
Napriek tomu Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry, presadzuje zámer medveďa zastreliť. "Strach pred ním majú miestni, boja sa ho turisti," povedal Mokoš denníku Gazeta Wyborcza. "Nechceme čakať, až sa stane tragédia, s medveďom je potrebné skoncovať," dodal.
Na jar pri slovensko-poľskej hranici Slováci zastrelili medveďa, ktorý napadol dvoch drevorubačov. Na poľskej strane Tatier chcel tiež zaútočiť na lesných robotníkov, ale podarilo sa ho vyplašiť.
"V Poľsku by sme medveďa nezastrelili, pretože je u nás prísne chránený, snažíme sa ho od ľudí odháňať," povedal Filip Ziemba, ktorý sa v poľskom Tatranskom národnom parku zaoberá výskumom týchto zvierat.
"Vychádzame z toho, že Tatry sú domovom medveďa a nie človeka," vysvetlil prístup poľskej strany.
Ochranári sledujú, kde sa medvede pohybujú, usadlosti v horách ohradzujú elektrickými ohradami, aby k nim medvede nechodili. Na Slovensku taký program nie je.
Ekologickí aktivisti apelujú na ministerstvá
Podľa Radoslawa Ślusarczyka z ekologickej organizácie Združenie na ochranu všetkých stvorení sa na slovenskej strane Tatier rozhorel konflikt človeka s divou prírodou, ktorý ovplyvňuje i poľskú časť týchto hôr, pretože zvieratá štátne hranice neuznávajú.
Slovenské úrady chcú problém s medveďmi riešiť odstrelom niekoľkých týchto zvierat, vrátane tých, ktoré žijú pri hranici Slovenska a Poľska. Primátor Vysokých Tatier Mokoš sa už s touto žiadosťou obrátil na ministra životného prostredia.
Proti tomu protestujú ekologické organizácie z oboch strán hranice. "Dúfame, že v ochrane slovenských medveďov nám pomôžu naši susedia, Poliaci a Česi," uviedol Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk.
Niekoľko poľských združení na ochranu prírody sa chce obrátiť na poľského ministra životného prostredia, aby sa medveďov pred svojim slovenským kolegom zastal na úrovni Európskej únie.
V Poľsku žije asi 90 medveďov, z toho vyše desať na severných svahoch Tatier. Podľa odhadov na Slovensku žije približne 800 týchto šeliem, v Tatrách je to niekoľko desiatok.
Ako opisujú útok medveďa svedkovia z aprílového prípadu pri Tatranskej Javorine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš