Radnica chce tento flek dočasne zalátať formou prokury.
KEŽMAROK. Ján Soliar, ktorý sa v polovici októbra stal šéfom obvodného úradu, sa podľa zákona musí do tridsiatich dní vzdať funkcie konateľa Technických služieb.
Radnica sa pozastavuje nad tým, prečo sa Soliar oficiálne stále nevzdal postu konateľa. "Doteraz som od neho nedostal žiadny list, že sa vzdáva funkcie," povedal na našom včerajšom stretnutí primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nez.).
Soliar sa bráni, že by bol najradšej, keby sa mohol vzdať miesta v Technických službách hneď ako nastúpil do čela na obvodnom úrade.
"Nedovolil som si skôr podať demisiu, kým nie je nový konateľ, pretože mám zodpovednosť voči firme. Zbytočne ma však táto pozícia zaťažuje, denne tam musím chodiť, podpisovať veci a oberá ma to o čas," vysvetľoval Soliar.
Kto z koho?
Pretože Soliar zastáva dve funkcie, zaujímalo nás, koľko poberá výplat. "Konateľstvo robím zdarma, samozrejme, že mám iba jeden plat," ubezpečil Soliar.
Ten poveril dočasným riadením Jiřího Rumla, ktorý by ho mal zastupovať iba v čase jeho neprítomnosti. Keďže sú Technické služby stopercentnou eseročkou mesta, vedenie radnice ako valné zhromaždenie a najvyšší orgán obchodnej spoločnosti na miesto dočasného riaditeľovania zase vymenovalo Jozefa Kroka, na čo mal podľa právničky primátor jednoznačné právo.
Zaujímalo nás, kto je v tomto chaose na Technických službách momentálne kontaktnou osobou. "Je to pán Krok. Soliar poveril Rumla len na určité úkony, neexistuje žiaden zápis, že by ho poveril riadením spoločnosti," upresnil Šajtlava (nez.)
Poslanci s primátorovým návrhom nesúhlasili
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nez.) navrhol Jozefa Kroka rovno za konateľa spoločnosti. S tým však mestskí poslanci nesúhlasili.
"Myslím, že na takéto miesto by sa malo urobiť výberové konanie," upozornila poslankyňa Marta Sabolová (nez.).
Primátorov návrh nepodporil ani nezávislý poslanec Boris Švirloch, ktorý sa nevedel rozhodnúť ako zahlasovať, pretože materiál im prišiel tesne pred zastupiteľstvom. Podľa Švirlocha by však bolo transparentnejšie rovnako výberové konanie.
"Na Technických službách je nepriehľadná situácia, rozdelilo sa to tam na dva tábory, čo je zvláštne," upresnil Švirloch.
Šajtlava sa k boju o moc v Technických službách vyjadrovať nechcel. Od kompetentných sme sa dozvedeli, že na toto miesto konateľa obchodnej spoločnosti nie je nutné výberové konanie. Stačí, ak sa na ňom dohodnú poslanci a vymenuje ho valné zhromaždenie, teda primátor mesta.
Krok zvažuje podať trestné oznámenie
Zamestnankyňa Technických služieb, ktorá pracuje na oddelení personalistiky a miezd Mária Dragašeková tvrdí, že Krok nie je vhodný kandidát ani z morálneho hľadiska a nie je ani prirodzenou autoritou. Za svojím vyjadrením si stojí, no konkretizovať ho nechcela.
Soliar s jej tvrdením súhlasí. "Nemám voči nemu dôveru," dodal Soliar.
Jozef Krok (na snímke) po týchto slovách zvažuje, že na Dragašekovú podá trestné oznámenie za poškodzovanie dobrého mena, bližšie sa k jej názorom však vyjadrovať nemieni.
O konateľovi rozhodne budúce zastupiteľstvo
Pôvodný plán znel, že o voľbe konateľa Technických služieb rozhodnú na mimoriadnom zastupiteľstve, ešte pred komunálnymi voľbami. Nastala však zmena a súčasný prvý muž Kežmarku potvrdil, že o voľbe nového konateľa nakoniec rozhodne až nová zostava poslancov, ktorá musí vyriecť ortieľ najneskôr do polovice februára.
Zisťovali sme, či po 12. novembri, keď sa firma ocitne bez štatutára, nemôže nastať patová situácia a či sa firma nemôže dostať do problémov. Súčasné vedenia kežmarského magistrátu ubezpečuje, že situáciu vyriešia formou prokury, ktorou získa plnú moc Ruml i Krok.
"Budú môcť podpisovať zmluvy s obcami, s podnikateľmi, zákazky na ďalší rok a podobne do času, kým nepríde nový konateľ. Chod firmy tak bude zabezpečený," vysvetlil Šajtlava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš