STARÁ ĽUBOVŇA. Muž zomrel po páde zo štvrtého poschodia. Lekárka, ktorá prišla na miesto, už len konštatovala smrť. Cudzie zavinenie bolo predbežne vylúčené. Polícia nariadila pitvu.
V domove sa k prípadu odmietli vyjadriť
Podľa našich informácií bol muž klientom domova iba od minulého piatku. Miesto na bývanie mu vraj vybavoval jeho synovec. Hovorí sa, že nebožtík trpel psychickými poruchami, čo by mohlo mať aj súvis s jeho smrťou.
V domove, ktorý je pod správou Prešovského samosprávneho kraja, sa nám k prípadu odmietli vyjadriť. Zamestnankyňa na vrátnici iba povedala, že v jej kompetencii nie je poznať zdravotný stav klientov. Paradoxne však od zástupcov médií odháňala istého starčeka s vysvetlením, že trpí stareckou demenciou.
Niektorí klienti boli prípadom zhrození. Muža iba málokto z nich poznal, viacerí však konštatovali, že ide o desivú vec.
Pre niektorých vykúpenie, pre iných zrada
Bývanie v spoločnom domove nemusí byť pre jednotlivých dôchodcov jednoduché. Každý sa s tým vysporiada osobitne. Podľa psychológa Jána Dubníčka tu možno rozoznávať dva základné typy ľudí. "Sú ľudia, pre ktorých je pobyt v takýchto zariadeniach vykúpením. Ide napríklad o jednotlivcov bez potomstva či osamelých ľudí. V domovoch potom často ožijú, nájdu si partnerov, ktorým sa zveria," mieni odborník.
Iná skupina však pobyt v domovoch môže vnímať úplne z opačného hľadiska. "Niektorí ľudia vychovali deti a tie ich zrazu pošlú do domova. Cítia to ako zradu, bolesť či traumu. Niekedy ani nemajú motív žiť, necítia sa milovaní," dodáva psychológ.
Podľa neho dôvod ľudského skratu dokáže odhaliť až anamnéza prostredia konkrétneho človeka. Či už ide o jeho najbližšiu rodinu alebo okolie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš