GELNICA/SPIŠ. Na kritickú situáciu v centre mesta na Hnileckej ulici upozornili aj poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva v Gelnici. Strašiakom okrem iného je tu úplne vyschnutý niekoľko metrov vysoký strom.
V centre straší aj suchá lipa
"Nielen ako poslanec, ale aj ako motorista žiadam, aby sa smerom od nákupného strediska do časti Háj orezali suché konáre stromov. Visia smerom na cestu a ohrozujú premávku. Je nutné, aby sme kontaktovali správcu cesty, a to Úrad Košického samosprávneho kraja," uviedol Štefan Nemčík (Smer-SD).
Emil Pieger (KSS) zase upozornil na úplne suchú lipu, ktorá sa tiež nachádza v centre.
Stromy zachytávali slnko
Ako sme zisťovali medzi motoristami na Spiši, skúsenosti so stromami okolo ciest sú rôzne, pozitívne ale aj negatívne. Jaroslav Vasko z Harichoviec v okrese Spišská Nová Ves je podnikateľ. Po spišských cestách jazdí veľmi často.
"Spomínam si, aleje sa v minulosti vysádzali kvôli tomu, aby koruny stromov zachytávali priame slnko. Chránili tak asfalt. Lenže kvôli nim veľa motoristov muselo ísť do neba. V súčasnosti je, myslím si, situácia dobrá. Vidím pri cestách robotníkov so špeciálnymi strojmi, ktorí kosia trávu či orezávajú konáre," povedal nám tento Spišiak.
Bohumil Mráz priemerne trikrát do týždňa cestuje kvôli práci autom zo Smolníka do Nálepkova v okrese Gelnica. Celá trasa vedie cez lesnatú oblasť. "Najhoršie je to v zime, keď je na vetvách ťažký sneh. Jazdím primeranou rýchlosťou, pretože stále rátam s rizikom, že mi do cesty padne konár. Stíhal by som zabrzdiť," opísal nám svoje skúsenosti B. Mráz.
Šarlota Múdra pracuje v Levoči a denne cestuje do práce zo Spišskej Novej Vsi. "Konáre trčiace do cesty sú pre mňa ako pre motoristku poriadnym strašiakom. Najhoršie je to, keď fúka silný vietor," povedala nám.
Žiadna norma neexistuje
Ako pre Korzár uviedla hovorkyňa Úradu Košického samosprávneho (KSK) kraja Zuzana Bobriková, stromy okolo ciest sa neorezávajú pravidelne, neexistuje norma, podľa ktorej by sa to malo robiť.
"Orez robíme vtedy, keď stromy zavadzajú vo výhľade, keď iným spôsobom narušujú bezpečnosť cestnej premávky a keď máme voľné kapacity. Náklady na túto činnosť nie sú účtované samostatne, sú súčasťou spoločnej kapitoly sadovníctvo, ktorá zahŕňa aj kosbu a výrub stromov. Na sadovníctvo bolo v rámci Správy ciest KSK v roku 2008 použitých 1,3 milióna eur, v roku 2009 to bolo 1,513 milióna eur," vysvetlila nám Z. Bobriková.
Dnes sú stromy prekážkou
V časoch, keď väčšinu okresných ciest stavali, súčasťou bola aj výsadba alejí. Išlo hlavne o jablone, čerešne a ďalšie dreviny.
"Dnes však tvoria stromy okolo ciest pevné prekážky, ktoré výrazne zhoršujú následky dopravných nehôd. Preto sa už aleje okolo ciest nevysádzajú. Tendencia je opačná - znižovať stavy stromov v bezprostrednej blízkosti ciest. Orezávanie stromov robí správa ciest výlučne vo vlastnej réžii, v niektorých prípadoch museli byť vlani na práce najatí horolezci, pretože išlo o stromy výnimočne vysoké alebo hrubé. Bez ľudí spôsobilých na výškové práce by sa nedali odstrániť," dodala Z. Bobriková.
Rokovali so správcom
Čo sa týka gelnických ciest v samotnom centre, o stromy sa stará mestská organizácia Technické služby. "Na orezávanie máme vyškoleného jedného pracovníka. Hnilecká ulica však patrí do správy Úradu Košického samosprávneho kraja.
"Mesto už so správcom rokovalo, problém sa v blízkej dobe vyrieši," uviedol pre náš denník riaditeľ Technických služieb v Gelnici Juraj Velebír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš