Hotové Kocúrkovo vzniklo pri stavbe mosta v Markušovciach v obci, ktorá sa nachádza v blízkosti Spišskej Novej Vsi. Letné povodne poškodili spomínanú stavbu, obec sa pustila do novej. Ale bez patričných odborných odporúčaní. Dnes musia most za niekoľko tisíc eur prerábať.
MARKUŠOVCE. Na most sú odkázaní miestni ľudia zo šestnástich domov. Nervozita sa v tejto časti dediny poriadne stupňuje. Markušovčania majú totiž k dispozícii len drevenú lávku. Svoje autá musia parkovať na ulici oproti. Problém môže nastať, ak sa do tejto časti obce budú chcieť dostať hasiči či zdravotníci.
Povodne aj ťažké autá poškodili most
Most sa nachádza na Levočskom potoku a spája ulice sv. Jána Nepomuckého a ulicu Pod Horou. Je to jediná príjazdová cesta. V roku 1994 obec pôvodný most rekonštruovala. Most mal nosnosť desať ton. "Lenže jazdili tade aj ťažšie autá, potom prišli záplavy. Po povodniach sme vykonali merania, zistili sme, že most je tak poškodený, žeby tadiaľ bezpečne neprešlo ani osobné auto," opísal markušovský starosta Ján Šofranko (Smer-SD).
Nečakali, stavali
Obec sa teda rozhodla z vlastných zdrojov, s nákladmi vo výške 62-tisíc eur, postaviť nový most. "Išlo by o nosnosť až 25 ton," povedal starosta. Dali vypracovať projekt, formou výberového konania určili dodávateľa prác. Obecný úrad je zároveň aj stavebným úradom, stavbu si teda sami sebe odsúhlasili.
Problém však nastal, keď potrebovali odborné posúdenie od Okresného dopravného inšpektorátu v Spišskej Novej Vsi. "Povedali nám, že dopravný inžinier má dva týždne dovolenku. Tak dlho sme čakať nemohli a pustili sme sa do stavby," opísal postup obce, ktorý doslova vyvoláva úsmev na tvári J. Šofranko.
Vraj postavili čudo
Lenže aj ľudia, ktorí bývajú v blízkosti mosta a sú len laici, si všimli, že nový most nie je v poriadku. "Most je kratší, sú dovarené kusy z oboch strán mostovej konštrukcie. Je vysoko nad úrovňou cesty. Nájazdy na most sú príliš strmé. Na jednej strane odpaľovali z mostovej konštrukcie, aby dosiahli plytší nájazd. Konštrukcia je nevhodne riešená, bude v prípade povodní hatať vodu a tá môže poškodzovať domy," opísal nám v svojom maili Markušovčan, ktorý nás požiadal o anonymitu.
V sobotu doobeda sme pri moste stretli Karola Šimu. Spolu so svojimi deťmi niesol známym nákupy. "Sú to starší ľudia, kvôli mostu sú odrezaní od sveta. Auto musia parkovať na druhej strane a všetko musia z neho povyberať. V obci bývajú aj neprispôsobiví ľudia, hrozí riziko, že vozidlo vykradnú," povedal nám K. Šimo.
Anna Regecová má zase auto v garáži, pretože je nepojazdné, zničili ho letné povodne. Aj ona, tak ako jej susedia netrpezlivo čakajú, kedy most sprejazdnia. "Stavať síce začali v termíne, ale pozrite, čo za čudo postavili. Už pár dní tu nikoho nevidno, nikto nič nerobí," povedala nám táto obyvateľka ulice.
Dali poopraviť projekt
Markušovský starosta priznal, že most má chyby. Dokonca ako nám povedal, s Obvodným úradom mal doslova kvôli mostu vojnu. "Problém je s nábehom, most je pätnásť centimetrov vyšší. Museli sme dať opraviť kvôli tomu projekt," vysvetlil J. Šofranko.
Ako nám povedal, zmena projektu by nemala navŕšiť výdavky spojené so stavbou mosta. V blízkej budúcnosti by opravený most mal konečne slúžiť miestnym ľuďom.
Karol Šima. Nesie svojim známym nákupy, kvôli mostu sú odrezaní od sveta. Foto: kar
Na snímkach vidieť, ako je na novom moste zle vyriešený nábeh. Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš