Až 57 ľudí z Markušoviec v okrese Spišská Nová Ves kandiduje za poslanca obecného zastupiteľstva. Korzár zisťoval, prečo v tejto obci vládne taký vysoký záujem o veci verejné. Jedným z dôvodov môže byť finančná odmena. V porovnaní s inými spišskými obcami totiž súčasní markušovskí poslanci poberajú kráľovské odmeny.
MARKUŠOVCE. Markušovský starosta zarába mesačne 1 790 eur. Poslanci mesačne dostávajú štyri percentá z jeho platu, ide o sumu 71,60 eura. Na dôvažok, suma sa každý rok valorizuje.
Iné obce - iné odmeny
V Markušovciach žije približne 3 900 ľudí. Pre porovnanie, v Prakovciach v okrese Gelnica býva 3 400 ľudí, poslanci tu raz do mesiaca dostanú odmenu vo výške 26,89 eura.
V Rudňanoch v Spišskonovoveskom okrese evidujú 3 800 obyvateľov. Poslanecká odmena je tu vo výške 30 eur, ale iba za zasadnutie.
Podľa zákona o obecnom zriadení musí obecné a mestské zastupiteľstvo rokovať minimálne raz za tri mesiace. V Nálepkove v Gelnickom okrese žije 2 800 ľudí. Poslanci za jedno zasadnutie dostali 16,60 eura. Keďže je finančná kríza, odmeny si znížili na 50 percent.
Aspoň raz hlasovali, ako chcel
"Ročne na poslanecké odmeny minieme z obecného rozpočtu takmer 13 300 eur," povedal nám starosta Ján Šofranko (Smer-SD).
V Markušovciach o smerovaní samosprávy rozhoduje spolu jedenásť poslancov. "Deviati poslanci sú za KDH. Dvaja sme za SDKÚ. Aj keď sa nedržíme politickej línie, 'kadeháci' sú vo väčšine a rozhodujú o všetkom. Na začiatku volebného obdobia dal súčasný starosta návrh, aby sme dostávali mesačnú odmenu 400 korún. Z recesie som navrhol vtedy 2-tisíc korún. Išlo mi o to, aby aspoň raz zdvihli moji poslaneckí kolegovia ruky za môj návrh. Stalo sa tak. Aj tak si však myslím, že odmeny sú vysoké, poslanci až toľko zase nepracujú," opísal nám situáciu v markušovskom obecnom zastupiteľstve poslanec Michal Čuchran (SDKÚ).
Pracovala by aj zadarmo
"Porovnávala som odmeňovanie poslancov v iných mestách, ktoré majú približne taký počet obyvateľov ako my. S odmenami sme na tom podobne. Aj keď sme síce iba obec, ale tiež máme školu, verejný vodovod, verejnú kanalizáciu, sociálne slabých spoluobčanov ako spišské mestá. Čiže máme podobné povinnosti ako mestskí poslanci. Myslím si, že ako poslankyňa sa snažím maximálne vykonávať svoje povinnosti a túto funkciu by som robila aj zadarmo. Okrem toho naše obecné zastupiteľstvá trvajú aj osem hodín, napríklad, tri dni sme pripravovali obecný rozpočet. Nemyslím si, že v našej obci kandiduje veľa ľudí za poslancov kvôli peniazom. Skôr je to kvôli nespokojnosti so súčasným stavom v obci," povedala nám ďalšia poslankyňa Alžbeta Franková (KDH).
Dobrý poslanec má aj vysoké náklady
Politológ Ivan Rončák z Transparecny International Slovensko nám povedal, že v slovenskej praxi nie je zvykom odmeňovať poslancov raz mesačne, skôr ide o účasť na rokovaní mestského zastupiteľstva.
"Na druhej strane práca poslanca, to nie je len aktivita na obecnom či mestskom zastupiteľstve. Dobrý poslanec by sa mal stretávať aj s voličmi, pomáhať im riešiť problémy súvisiace so samosprávou. Niektorý poslanec má, čo sa týka telefonických rozhovorov, vyššie náklady, ako je jeho odmena. Ak by som bol starosta vo fiktívnej utopistickej dedine či meste, navrhol by som poslancom symbolické odmeny plus pokrytie reálnych nákladov, ktoré s ich funkciou súvisia," uviedol I. Rončák.
Tento politológ nám uviedol aj konkrétny príklad z praxe. "V meste pôsobí spoločnosť, v ktorej je jeden z poslancov v dozornej rade. Cestuje do hlavného mesta kvôli eurofondom. Cestovné náklady by určite nemal hradiť zo svojich peňazí."
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš